Katastrofa samolotu ATR 72 linii Aseman w Iranie

Katastrofa samolotu ATR 72 linii Aseman w Iranie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ratownicy odnaleźli w środkowym Iranie wrak samolotu pasażerskiego ATR 72 linii Aseman, który rozbił się tam 18 lutego rano. Samolotem podróżowały 66 osoby.

Media cytują wicegubernatora prowincji (ostanu) Kohgiluje wa Bojera Ahmada, który powiedział, że szczątki maszyny znaleziono w pobliżu miasta Dengezlu, w prowincji Isfahan.

Turbośmigłowy ATR 72, który wyruszył z Teheranu do leżącego na południowym zachodzie kraju Jasudżu, zniknął z radarów podczas burzy śnieżnej 50 minut po starcie. Według państwowej telewizji najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy.

Działania ekip poszukiwawczych wstrzymano w nocy z 18 na 19 lutego z powodu silnego wiatru oraz opadów śniegu i deszczu. Akcję poszukiwawczą wznowiono rano; biorą w niej udział ratownicy górscy z psami, ekipy Czerwonego Półksiężyca, lokalni wolontariusze i śmigłowce.

"Pięć jednostek rozpoczęło operację poszukiwawczą we wczesnych godzinach porannych, w temperaturze minus 16 stopni Celsjusza" - powiedział przedstawiciel lokalnego Czerwonego Półksiężyca, cytowany przez agencję IRNA. Teren przeszukują też wojskowe drony.

"Mamy do czynienia z kompletną enigmą. Nic nie wiemy o tej katastrofie" - powiedział minister ds. rozwoju dróg i urbanizacji Abbas Ahmad Achundi, cytowany przez agencję Tasnim.

Czytaj także: Airbus ma wielki problem z silnikami

Iran zwrócił się do krajów UE i Chin, by pomogły mu w operacji poszukiwawczej dostarczając zdjęcia satelitarne - oznajmił wiceszef Irańskiej Agencji Kosmicznej Modżtaba Saradegi, cytowany przez agencję ISNA.

Samolot ATR 72 miał 24 lata. Według danych organizacji Flight Safety Foundation trzy miesiące temu oddano go do eksploatacji po naprawach, a wcześniej przez sześć lat go nie wykorzystywano.

Francusko-włoskie przedsiębiorstwo lotnicze ATR podkreśla, że przyczyna katastrofy nie jest na razie znana.

Rozbity samolot należał do mającej siedzibę w Teheranie linii Aseman, która obsługuje połączenia krajowe w Iranie oraz loty międzynarodowe i jest trzecim do wielkości irańskim przewoźnikiem. Nie lata jednak bezpośrednio do UE, jako że objęta jest zakazem lotów do Wspólnoty. Według AP te linie lotnicze specjalizują się w lotach do trudno dostępnych rejonów kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Katastrofa samolotu ATR 72 linii Aseman w Iranie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!