Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Każdy kolejny pociąg z Chin do Europy obniża koszty

Autor: WNP.PL (PS)
22-02-2016 15:57
Każdy kolejny pociąg z Chin do Europy obniża koszty
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rozwijamy transport kolejowy na linii Chiny - Europa, w tym do Polski, bowiem w ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów. A każdy dodany pociąg na tej trasie pozwala skrócić i czas przewozów towarów, i cenę transportu - powiedział nam Steve Huang, dyrektor generalny DHL Global Forwarding Chiny.

Jeszcze niedawno towary z Chin były przewożone do Europy wyłącznie drogą morską lub powietrzną, w związku z czym istotną rolę odgrywały huby przeładunkowe w Europie Zachodniej. Obecnie coraz większą rolę odgrywa transport kolejowy. Jest on znacznie szybszy aniżeli połączenie morskie (ok. dwukrotnie), a zarazem tańsze niż lotniczy (ok. pięciokrotnie).
- Polska jest idealnym miejscem ulokowania hubów lądowych - stwierdza Huang.

Przypomina on, że Polska jest największym rynkiem w Europie Wschodniej, leżącym najbliżej krajów UE względem Chin, o dużej sile wytwórczej i potencjale transportowym.  Rośnie też  liczba przedsiębiorstw chińskich zaopatrujących Europę właśnie za pośrednictwem Polski.

- Nie bez znaczenie jest to, że rządy Polski i Chin podpisały umowy dotyczące logistyki i rozwoju rynku i myślę, że jest to w zgodzie z panującym obecnie trendem w stosunkach polsko-chińskich - podkreśla Huang.

DHL Global Forwarding Chiny jest firmą spedycyjną, dlatego dla każdej trasy wynajmuje innego operatora. Inaczej mówiąc, kupuje ona przestrzeń w pociągach (sloty; liczone wagonami lub kontenerami) na mocy określonej umowy.

Obecnie obsługuje 9 miejsc wysyłki z Chin do Europy, w tym z: Chongqing, Wuhan, Changsha oraz Shenyang.

- Do Polski mamy pięć tras, włączając w to takie lokalizacje, jak Xiamen, Shenyang oraz Yiwu, na niektórych z nich pociągi kursują już dwa razy w tygodniu - mówi dyrektor Huang. -  Jesteśmy pewni wzrostu częstotliwości połączeń na wszystkich trasach wschód - zachód.

Jego zdaniem, ich liczba oraz liczba pociągów będzie wzrastać, a tym samym będzie rosnąć wolumen przewożonych towarów. Szacunki ONZ wskazują, że w trasami z Azji Wschodniej do Europy w roku 2030 drogą kolejową będzie przewożonych około 1 mln kontenerów.

- W związku z tym na pewno też będą spadać ceny transportu i jego czas przewozów; już robiliśmy testy i udaje nam się osiągnąć czas przejazdu poniżej 14 dni ze wschodnich Chin do Polski - dodaje Huang.

Podkreśla on, że wszystkie kraje na trasie Chiny-Europa podpisały konwencję celną, zatem towary, które przewożone są tranzytem nie podlegają ponownej odprawie celnej, tym samym jest zmniejszone ryzyko kradzieży. Po załadowaniu towarów w jednym z chińskich miast i po odprawie celnej, dokumenty celne są wysyłane do wszystkich krajów po drodze, by uniknąć kontroli towarów na granicy.

Ponadto wszystkie kontenery są wyposażone w urządzenia zabezpieczające, a każdy kontener jest śledzony za pomocą GPS.

Z wypowiedzi dyrektora wynika też, że ważny jest aspekt ochrony środowiska. Transport koleją przyczynia się do niższej emisji na jednostkę ładunku (np. TEU), niż lotniczy.

- Podjęliśmy zobowiązania redukcji emisji CO2 do 2020 roku o 30 proc. Staramy się tłumaczyć naszym klientom, że transport kolejowy jest o około 90 proc. bardziej przyjazny dla środowiska aniżeli transport powietrzny - dodaje Huang.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP