XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE da więcej czasu Niemcom ws. płacy minimalnej

KE da więcej czasu Niemcom ws. płacy minimalnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska da Niemcom więcej czasu na udzielenie wyjaśnień w sprawie budzących kontrowersje przepisów o płacy minimalnej, obejmujących także kierowców przejeżdżających przez ten kraj tranzytem - poinformowały we wtorek unijne źródła.

21 stycznia Komisja zwróciła się do niemieckich władz o wyjaśnienia w sprawie zgodności niemieckich przepisów z unijnym prawem dotyczącym delegowania pracowników, dając dość mało czasu na odpowiedź; wyjaśnienia z Berlina miały wpłynąć do 18 lutego, podczas gdy zazwyczaj kraje UE mają 70 dni na udzielenie KE odpowiedzi w ramach procedury wyjaśniającej o nazwie "Pilot".

Sprawa była pilna, ponieważ Niemcy mieli rozpocząć egzekwowanie nowych przepisów z końcem stycznia. Jednak rząd w Berlinie postanowił zawiesić stosowanie nowego prawa wobec zagranicznych kierowców ciężarówek, przejeżdżających przez Niemcy tranzytem, do czasu wyjaśnienia tej sprawy przez Komisję Europejską.

"Niemcy potrzebują więcej czasu na udzielenie odpowiedzi" - powiedział we wtorek pragnący zachować anonimowość unijny urzędnik. Wyjaśnił, że zawieszenie stosowania niemieckich przepisów może pozwolić na przesunięcie terminu, w którym Berlin miał przygotować wyjaśnienia dla KE.

Oficjalnie Komisja Europejska odmawia udzielania informacji na temat działań podejmowanych w sprawie budzących kontrowersje niemieckich przepisów. Może być to jednak jednym z tematów rozmów unijnej komisarz ds. transportu Violety Bulc w trakcie jej piątkowej wizyty w Polsce.

Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,50 euro. Według wykładni władz w Berlinie stawka minimalna obowiązywać miałaby również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której pojazd przejeżdżałby tranzytem przez terytorium tego kraju, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.

W tej sprawie interweniował m.in. polski rząd, bo niemieckie przepisy uderzyłyby w polskich przewoźników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE da więcej czasu Niemcom ws. płacy minimalnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!