KE proponuje panel ds. transportu dla partnerów ze Wschodu

KE proponuje panel ds. transportu dla partnerów ze Wschodu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska chcąc wzmocnić współpracę w ramach polityki sąsiedzkiej, zaproponowała w czwartek nowy plan działań w obszarze transportu. Przewiduje one m.in. powołanie specjalnego panelu ds. tej polityki dla krajów Partnerstwa Wschodniego.

Proponowany panel ma służyć monitorowaniu i koordynacji projektów rozwijanych ze wschodnimi partnerami w obszarze transportu. Oficjalnie miałby on być powołany podczas konferencji ministerialnej organizowanej 24 i 25 października w Krakowie. Panel zrzeszałby przedstawicieli KE, instytucji finansowych, krajów UE oraz państw PW, w tym ekspertów z Białorusi.

"Przewiduję włączenie Białorusi do panelu w ramach rozmów o infrastrukturze i aspektach operacyjnych tej inicjatywy" - powiedział podczas konferencji prasowej europejski komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele.

Sam panel jest jedną z 20 propozycji przewidzianych w ramach przyjętego przez KE w czwartek sąsiedzkiego planu działań w obszarze transportu. Przedstawiony przez komisarza ds. transportu Siima Kallasa i Fuelego plan ma przyczynić się do wzmocnienia więzi z sąsiadami UE poprzez rozwijanie konkretnych projektów.

"Swoboda poruszania się jest czymś, co chcemy zagwarantować w Europie (...). Jeśli mamy mówić poważnie o relacjach z naszymi sąsiadami, musimy zapewnić infrastrukturę, która jest konieczna dla swobodnego przepływu towarów i ludzi, oraz zmniejszyć biurokrację" - powiedział Kallas na konferencji prasowej.

Plan obejmuje wszystkie obszary polityki transportu, zarówno dla południowych, jak i dla wschodnich państw sąsiadujących z UE, ale jak zaznaczył Kallas, KE "chce tym razem bardziej skupić się na Wschodzie".

"Wyobraźmy sobie połączenie między Berlinem i Kijowem. Teraz połączenie kolejowe może zabrać całą dobę. Z odpowiednimi torami i pociągami ta sama podróż mogłaby zająć 6 godz., pod warunkiem że wprowadzimy także ułatwienie celne" - dodał.

Wszystkie działania UE w ramach tej inicjatywy będą finansowane z już istniejących środków w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz pożyczek z międzynarodowych instytucji finansowych, a sam plan ma się przyczynić do lepszej hierarchizacji finansowanych projektów. Unijne środki są przyznawane w ramach grantów i, jak zauważył Sztefan Fuele, działają "bardzo stymulująco dla pozyskiwania dodatkowych środków od innych inwestorów". Budżet polityki sąsiedzkiej na lata 2007-13 wynosi 745 mln euro, z czego do tej pory około 25 proc. zostało wydane na projekty w obszarze transportu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!