XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KE: uwzględniając 2013 r. Polska byłaby wyżej w rankingu transportowym

Gdyby uwzględnić dane z 2013 r., Polska przesunęłaby się do góry w rankingu transportowym - przyznał w piątek szef dyrekcji generalnej KE ds. transportu Matthias Ruete. W zestawieniu KE z 10 kwietnia, Polska zajęła ostatnią pozycję wraz z Grecją i Bułgarią.

W rankingu tym użyto danych z początku 2012 r., jeśli chodzi o gęstość sieci autostrad, liczoną jako stosunek całkowitej długości autostrad w kilometrach do liczby ludności w danym kraju. W zestawieniu Komisji Europejskiej oceniony został stan transportu: drogowego, kolejowego, lotniczego oraz morskiego. Każda z tych dziedzin transportu została oceniona w siedmiu głównych kategoriach: infrastruktura, bezpieczeństwo, wpływ na środowisko, innowacje i badania naukowe, logistyka, a także stan wdrożenia prawa unijnego oraz naruszenia unijnych regulacji.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podkreśliło po publikacji rankingu, że informacja KE jest zestawieniem wyłącznie statystycznym, powstałym na podstawie danych z 2012 r. i nie oddaje bezprecedensowej dynamiki zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w ilości i jakości infrastruktury w Polsce. Według MIR, notujemy największy w ostatnich dekadach wzrost inwestycji na kolei i systematycznie oddawane są do użytku nowe odcinki dróg.

"W Polsce rozwój infrastruktury jest niezwykle imponujący, w naszym rankingu dajemy tylko ujęcie, fotografię, ale jeśli chce się spojrzeć na film, to on przebiega znacznie szybciej niż w wielu krajach członkowskich" - powiedział w piątek polskim dziennikarzom Ruete.

Pytany, czy Polska osiągnęłaby lepszy rezultat w rankingu Komisji, gdyby uwzględniono dane z 2013 r., odparł: "Polska przesunęłaby się do góry listy, ale do pewnego stopnia nie byłoby wystarczające tylko patrzenie na dane o inwestycjach drogowych, sądzę, że musielibyśmy spojrzeć na wszystkie inne dane".

"Mogę sobie dobrze wyobrazić, że w rankingu w 2015 r., polska polityka znajdzie odzwierciedlenie i z tego względu Polska zajmie znacznie lepsze miejsce" - podkreślił. Nie odpowiedział, o ile miejsc w górę Polska może się wówczas przesunąć, ponieważ - jak uzasadniał - zależy to od wielu kryteriów, m.in. takich jak liczba wypadków, tempo inwestycji, czy postępowanie ze sprawami o naruszenie unijnego prawa.

Wśród pozytywnych cząstkowych wyników Polski w rankingu KE wymienia m.in. to, że Polska znalazła się wśród pięciu najlepszych krajów, jeśli chodzi o otwarcie rynku kolejowego. Ponadto Polska zajęła trzecie miejsce, jeśli chodzi o sieć głównych i krajowych dróg, które nie są autostradami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE: uwzględniając 2013 r. Polska byłaby wyżej w rankingu transportowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!