XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolej: w nocy z soboty na niedzielę pamiętaj o zmianie czasu

Kolej: w nocy z soboty na niedzielę pamiętaj o zmianie czasu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W nocy z soboty na niedzielę zmienimy zimowy czas na letni. Oznacza to, że 25 nocnych pociągów pozornie będzie jechać godzinę dłużej niż w rozkładzie. Kolejarze uspokajają, że pasażerowie nie powinni tego odczuć - o ile będą pamiętać o przestawieniu zegarków.

W niedzielę 25 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 28 października.

Tej nocy w trasie będzie 25 pociągów PKP Intercity, np. pociągi TLK Przemyśl-Wrocław, Zakopane-Gdynia, Warszawa-Szczecin czy pociągi międzynarodowe Chopin z Wiednia do Warszawy, Silesia z Pragi do Krakowa oraz Kiepura z Amsterdamu do Warszawy.

"Czas jazdy pociągów jadących tej nocy nie ulegnie zmianie. Tak naprawdę wszystkie pociągi przyjadą o czasie, jednak pozornie różnica pomiędzy godziną przyjazdu a obowiązującym rozkładem wyniesie do 60 min. Pasażerowie w żaden sposób tego nie odczują, jednak muszą pamiętać o przestawieniu zegarków" - poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska.

Zmiana czasu nie dotyczy za to pasażerów Przewozów Regionalnych. Jak poinformował PAP Michał Stilger z biura prasowego spółki, pociągi przewoźnika nie kursują późną nocą. Jak powiedział PAP rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski, utrudnień nie będzie też na lotnisku, ponieważ między godz. 2 a 3 w nocy z soboty na niedzielę - samoloty nie będą startować ani lądować.

W Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolej: w nocy z soboty na niedzielę pamiętaj o zmianie czasu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!