Kolejarze przekładają termin strajku za względu na wakacje

Kolejarze przekładają termin strajku za względu na wakacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strajk ostrzegawczy na kolei, zapowiadany na 26 sierpnia br., został przełożony - poinformował Komitet Strajkowy kolejarzy. Nowego terminu akcji jednak nie podano.

Decyzję o przełożeniu strajku Komitet Strajkowy Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" podjął - jak podano - "w związku z licznymi interwencjami osób korzystających z usług PKP, powracających z wakacji i urlopów".

Pracownicy kolei podkreślają jednak, że strajk jest nieunikniony. Żądają m.in., by prawo do emerytur pomostowych miało więcej kolejarzy, niż proponuje rząd.

Zgodnie z rządowym projektem ustawy o emeryturach pomostowych, przywileje emerytalne miałaby stracić większość kolejarzy. Tzw. pomostówki objęłyby tylko te osoby, które pracują w najbardziej szkodliwych warunkach, m.in. maszynistów.

"Rząd jak dotychczas zgodził się tylko na wprowadzenie do projektu ustawy o emeryturach pomostowych możliwości korzystania z nich przez wszystkie osoby, które rozpoczęły prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Tym samym z takiej możliwości będę mogły korzystać także osoby urodzone w 1969 r. lub później" - podano w komunikacie. Do tej pory rząd proponował, aby z tych świadczeń korzystały wyłącznie osoby urodzone w latach 1949-1968.

Związki zawodowe kolejarzy domagają się, aby prawo do emerytur pomostowych miały wszystkie osoby pracujące w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, bez względu na datę rozpoczęcia pracy.

W komunikacie poinformowano, iż Komitet podtrzymał swoje stanowisko, zawarte w petycji złożonej stronie rządowej podczas pikiety przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w czerwcu br.

Wówczas kolejarze postulowali m.in. wprowadzenie w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych "opcji zerowej", nadającej prawo do kolejowej emerytury w wieku 55. dla kobiet i 60. dla mężczyzn zatrudnionych na kolei przed 1999 r.

Opowiedzieli się również za wpisaniem do ustawy o pomostówkach możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50. lat dla kobiet i 55. dla mężczyzn, zatrudnionych na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!