PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejne rezygnacje na kolei. Przewozy Regionalne tracą prezesa

Autor: WNP.PL (PSZ)
11-03-2016 11:27
Kolejne rezygnacje na kolei. Przewozy Regionalne tracą prezesa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski podał się do dymisji. Decyzję uzasadnił konfliktem z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Rezygnację złożył również członek zarządu, dyrektor ds. finansowych spółki - Wojciech Kroskowski.

"Dalsze zarządzanie spółką oraz skuteczna realizacja wypracowanego w latach 2014-2015 we współpracy z polskim rządem, w tym Ministrem Infrastruktury i Rozwoju, oraz akceptowanego przez organy korporacyjne planu restrukturyzacji, dziś nie jest możliwa" - napisał Tomasz Pasikowski w oświadczeniu przesłanym do mediów.
Jak dodał, wiceminister odpowiedzialny w resorcie za sektor kolejowy publicznie skrytykował realizowany przez niego plan restrukturyzacji spółki.

"Ocena ta nie jest poparta żadną znaną władzom spółki analizą ani nie była przedmiotem jakichkolwiek rozmów między zarządem spółki a ministerstwem. Brak akceptacji i poparcia ze strony rządu dla wdrażanych działań naprawczych pozbawia zarząd skutecznej obrony interesów spółki i pozyskania finalnej, pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej" - stwierdził Pasikowski.

Przypomnijmy, że w czwartek 10 marca b.r. Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolej poinformował, że prowadzone są analizy dotyczące planu restrukturyzacji Przewozów Regionalnych.

- Te analizy wskazują na krytyczne trudności w przeprowadzeniu planu restrukturyzacji, który został zaakceptowany w ub. roku (...) wobec krytycznej oceny, w jaki sposób ten plan ma służyć oczekiwanemu docelowemu kształtowi przewozów pasażerskich w Polsce. Musimy się liczyć w tym obszarze z radykalnymi decyzjami i być może w świetle dyskusji z ministerstwem skarbu czeka nas trudna szeroka społeczna i polityczna dyskusja o potrzebie powołania nowego podmiotu, który będzie przygotowywany jako nowy integrator tego rynku - powiedział Piotr Stomma cytowany przez PAP.

Czytaj także: Niedługo projekt wspólnego biletu na kolei

Jedynym członkiem zarządu Przewozów Regionalnych pozostaje obecnie Dariusz Liszewski, który jednocześnie jest dyrektorem ds. techniczno-eksploatacyjnych spółki.

Tomasz Pasikowski i Wojciech Kroskowski zasiadali w zarządzie Przewozów Regionalnych od 5 lutego 2014 roku.

Wcześniej Tomasz Pasikowski zajmował stanowiska menadżerskie wyższego szczebla, m.in. w: BRE Banku, Narodowym Banku Polskim i Ministerstwie Finansów. Przez wiele lat pełnił funkcje wiceprezydenta i prezydenta Grudziądza. Ukończył prawo i ekonomikę transportu morskiego na Uniwersytecie Gdańskim.

Z kolei Wojciech Kroskowski pracował na stanowiskach menedżerskich wysokiego szczebla, m.in. w: Banku BPH, GE Money Banku, GE Banku Mieszkaniowego, GE Capital Banku, GE Capital Banku Switzerland. Ukończył ekonomię na Wydziale Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Od września 2015 r. większościowym udziałowcem Przewozów Regionalnych jest Agencja Rozwoju Przemysłu, która wniosła do spółki ok. 770 mln zł. Uzyskane z dokapitalizowania środki finansowe mają umożliwić Przewozom Regionalnym realizację planu restrukturyzacji i spłatę zadłużenia głównie wobec spółek z Grupy PKP.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


50 569 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP