XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejny krok ku strajkowi w LOT

Kolejny krok ku strajkowi w LOT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyszłość przewoźnika zależy od postawy związków. A w kluczowym z nich dochodzą do głosu zwolennicy strajku.

W LOT szykuje się przesilenie. Zarówno przedstawiciele zarządu, jak i rady nadzorczej nie ukrywają, że przyszłość firmy w dużej części zależy od postawy związków - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Diagnoza sytuacji w spółce jasno wskazuje na przerost zatrudnienia, szczególnie w administracji, a zarząd jest zdeterminowany, by przeprowadzić gruntowne zmiany w strukturze firmy. Szykują się zwolnienia.

- Plan naprawczy nie powiedzie się bez współpracy ze związkami zawodowymi. W pierwszym rzędzie musimy porozumieć się w sprawie układu zbiorowego, który wciąż negują piloci. Jesteśmy jednak pełni dobrej woli, także w kwestii harmonizacji czasu pracy - deklaruje Dariusz Nowak, prezes LOT.

Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych - domagając się podwyżek i kilkunastu tysięcy dni zaległych urlopów - zapowiada strajk. Dariusz Nowak informuje, że w ostatnim czasie zaległe urlopy zredukowano do około tysiąca dni, a zarząd jest pełen dobrej woli, by całkowicie uregulować tę kwestię - przypomniał "Puls Biznesu".

W samej organizacji doszło jednak do rozdźwięku między zwolennikami i przeciwnikami twardego kursu wobec pracodawcy. W środę ważyły się losy Krzysztofa Zbroi, przewodniczącego związku, który podczas posiedzenia rady złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnionej funkcji. Był on przeciwny zaostrzaniu kursu wobec władz spółki. W tej sytuacji wydaje się, że strajk jest tylko kwestią czasu - napisał "Puls Biznesu".

- Wygląda na to, że komuś bardzo zależy, by siłowo rozwiązać problem. Pytanie, komu? Jeżeli w wyniku strajku pracodawca zdecyduje się wypowiedzieć układ zbiorowy, stracą wszyscy, zwłaszcza piloci. Czy warto stawiać wysokie żądania, kiedy firma przechodzi poważne kłopoty? - pyta jeden z pracowników LOT.

Najniższa pensja pilota w LOT wynosi około 18 tys. zł. Zarząd przewoźnika był skłonny ją podwyższyć o 5 proc. w tym roku i o kolejne 5 proc. w przyszłym. Niedawno wybrany zarząd związku domaga się jednak 30-procentowej podwyżki - przypomina "PB".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny krok ku strajkowi w LOT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!