XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejowa "S" chce zachowania niektórych przywilejów emerytalnych

Kolejowa "S" chce zachowania niektórych przywilejów emerytalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejowa "Solidarność" domaga sie utrzymania niektórych przywilejów emerytalnych dla pracowników PKP. Związkowcy napisali w tej sprawie list do premiera Tuska, w którym grożą, że gotowi są strajkować, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

W środę minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przedstawiła założenia ustawy o emeryturach pomostowych, w myśl której większość pracowników kolei straci przywileje emerytalne - pisze "Gazeta Wyborcza". Na dołączonej do projektu liście zawodów, które uprawniają do świadczenia, znalazły sie jedynie prace w szczególnych warunkach i o szczególnych charakterze, m.in. maszyniści oraz pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przy ustawianiu drogi pociągów. Wyznacznikiem było kryterium medyczne.

Związkowcy chcą, aby prawo do kolejowej emerytury w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn zachowali wszyscy kolejarze zatrudnieni w PKP przed 1999 rokiem. Żądają też, aby możliwość przejścia na emeryturę w wieku 55 lat mieli pracownicy związani z bezpieczeństwem ruchu kolei w przypadku niemożności wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych. "S" chce również, aby prawo do emerytury pomostowej zagwarantowano wszystkim kolejarzom pracującym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze, niezależnie od daty urodzenia i rozpoczęcia pracy na kolei.

Związkowcy domagają się także wprowadzenia w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP zapisów umożliwiających wszystkim pracującym na kolei w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze przejście na emeryturę po 40 latach pracy z zaliczeniem przelicznika 14 miesięcy za rok pracy.

Emerytury pomostowe to, jak zakłada resort pracy, rozwiązanie przejściowe - dodatkowe świadczenie o charakterze epizodycznym (ma obowiązywać przez ok. 20-30 lat), przysługujące szczególnej grupie pracowników, urodzonych w latach 1949-68. Warunkiem do przyznania "pomostówki" jest 20 lat stażu ubezpieczeniowego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz przynajmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach.

W środę projekt ustawy o emeryturach pomostowych został wysłany do konsultacji społecznych. Fedak zapowiedziała, że możliwe jest jeszcze wprowadzanie zmian, jednak resort pracy stoi na stanowisku, że należy wydłużać okres pracy, a zamiast dopłacać do wcześniejszych emerytur - zwiększać płace, zwłaszcza w sferze budżetowej.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowanym przez OPZZ. Gwarantuje sie w nim prawo do wcześniejszych emerytur wszystkim osobom, które do tej pory miały przywileje emerytalne i które zaczęły prace przed wejściem w życie reformy emerytalnej w 1999 roku. Związkowcy zapowiedzieli w liście do premiera, że w przypadku niespełnienia ich postulatów, gotowi są nawet zorganizować strajk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejowa "S" chce zachowania niektórych przywilejów emerytalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!