Kolejowy boom sprzyja producentowi zderzaków

Kolejowy boom sprzyja producentowi zderzaków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producent zderzaków chce skorzystać na wzroście rynku kolejowego w Unii oraz zdobyć kontrakty w Indiach i Chinach.

Grupa Axtone, do niedawna funkcjonująca pod nazwą Kamax, zamierza w tym roku zwiększyć przychody o 20 proc., a jeszcze bardziej zysk operacyjny. W 2006 roku obroty wyniosły 182,8 mln zł, a wynik operacyjny 14,3 mln zł - napisał "Parkiet".

Axtone jest producentem zderzaków i systemów łączenia wagonów - głównie dla kolejnictwa. Połowa sprzedaży jest realizowana na innych niż polski rynkach Unii Europejskiej.

- Mamy tam do czynienia z renesansem kolei. Obserwujemy ogromny wzrost popytu na wagony towarowe. Odwraca się bowiem trend, że transport drogowy dominuje nad kolejowym. Niemcy, Austria czy Szwajcaria kupują coraz więcej wagonów - powiedział prezes Axtone Marcin Kowalczyk. Dodał, że kilkunastoprocentowy (rocznie) wzrost rynku w Unii Europejskiej może się utrzymać przez 3-5 lat.

Axtone stara się o zdobycie kontraktów za wschodnią granicą. W ciągu trzech, czterech lat zamierza przynajmniej podwoić sprzedaż do Rosji - we wrześniu spółka uzyskała stosowne certyfikaty. Według szacunków prezesa Kowalczyka, obecnie sprzedaż do Rosji wynosi około 5 mln USD (13,1 mln zł) rocznie.

Jako interesujący i perspektywiczny rynek prezes wymienił Indie. Tamtejsze koleje zapowiedziały już, że w ciągu dekady zmodernizują 30 tys. wagonów pasażerskich. Axtone we wrześniu otrzymał zamówienie na dostawę na tamtejszy rynek zderzaków do 225 wagonów. Wartość kontraktu wyniosła 2 mln USD (5,2 mln zł).

W przyszłym roku Axtone może otrzymać certyfikat otwierający dostęp do rynku wagonów towarowych w Chinach. Teraz firma sprzedaje w Państwie Środka zderzaki do ciężkich lokomotyw i metra.

Axtone zamierza finansować dalszy rozwój z kredytów. Nie wyklucza jednak debiutu giełdowego, np. gdyby miało dojść do przejęcia, na które potrzebne byłyby pieniądze. Na razie jednak spółka analizuje, czy bardziej opłacalne są akwizycje, czy rozwój organiczny. W Unii są trzy przedsiębiorstwa konkurujące z Axtone, które mogłyby zostać przejęte, jednak ich wielkość to zaledwie jedna piąta grupy Axtone.

Debiut giełdowy może być też sposobem wyjścia z inwestycji funduszu Advent, który kupił Axtone w styczniu 2006 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejowy boom sprzyja producentowi zderzaków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!