XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego zbiera podpisy pod petycją do premier

Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego zbiera podpisy pod petycją do premier
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podpisy pod petycją o przywrócenie małego ruchu granicznego między Polską a Federacją Rosyjską zaczął zbierać Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. Petycja z podpisami mieszkańców przygranicznych terenów Warmii i Mazur ma być skierowana do premier Beaty Szydło.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział we wtorek PAP, że MRG z Federacją Rosyjską został zawieszony ze względu na kwestie bezpieczeństwa i porządku publicznego. "Jeżeli przesłanki jego zawieszenia ustaną, to na pewno zostanie przywrócony" - powiedział. Jak zaznaczył, w chwili obecnej przesłanki te m.in. w kwestii przestępczości gospodarczej na granicy, nie ustały.

Współzałożyciel Komitetu Kamil Pietkiewicz powiedział we wtorek w rozmowie z PAP, że Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego powołano po tym, gdy rząd podjął decyzję o wznowieniu małego ruchu granicznego z Ukrainą, natomiast podtrzymał decyzję o zawieszeniu MRG z Federacją Rosyjską (obwód kaliningradzki).

Jak dodał, mimo iż współzałożycielami komitetu są lokalni działacze PO, to działania są apolityczne a komitet chce współpracować ze wszystkimi opcjami politycznymi po to, by przywrócić MRG z obwodem kaliningradzkim.

"To społeczności lokalne były i są zaniepokojone tym, że MRG nie funkcjonuje, dlatego powołano komitet, by wzmocnić działania w tym najbiedniejszym regionie Polski" - wyjaśnił PAP Kamil Pietkiewicz. We wtorek w Bartoszycach odbyło się jedno z pierwszych spotkań z mieszkańcami, podczas którego zbierane były podpisy pod petycją o przywrócenie MRG. Kolejne spotkania planowane są w Braniewie, Lidzbarku Warmińskim i subregionie elbląskim. Petycja z podpisami mieszkańców zostanie przesłana do premier Beaty Szydło.

Działania komitetu popiera były marszałek i wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, obecnie poseł PO.

"Trudno mi zrozumieć uzasadnienie dla decyzji o utrzymaniu zawieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, bo to w żaden sposób nie poprawi bezpieczeństwa kraju. Odprawy graniczne w przypadku MRG czy ruchu wizowego są takie same. Nikt z władz niestety nie potrafi racjonalnie wyjaśnić przyczyn utrzymania zawieszenia MRG. Dla społeczności regionu zawieszenie małego ruchu granicznego to bardzo duży cios. W obwodzie kaliningradzkim mieszka 1 mln osób, to doskonali klienci, którzy przyjeżdżają do naszego regionu nie tylko na zakupy ale korzystają z różnego rodzaju usług"- ocenił Protas.

Dodał, że "wprowadzenie MRG miało ograniczyć negatywne konsekwencje peryferyjnego położenia regionu Warmii i Mazur i w tej chwili zawieszenie tej formy przekraczania granicy w sposób niezrozumiały zaprzepaszcza tę sytuację".

Jego zdaniem, istnieją także obawy, czy program bilateralny Polska-Rosja, na który jest przeznaczonych 62 mln euro, doczeka się ostatecznych podpisów i zostanie uruchomiony.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Jerzy Szmit (PiS) uważa, że mały ruch graniczny służył przemytnikom papierosów i paliwa Rosji. "Granica (polsko-rosyjska-PAP) jest przede wszystkim miejscem, przez który przechodzi silnie kontrolowany przemyt paliwa i papierosów. Budowanie na tym gospodarki rejonów przygranicznych jest czymś złym. Nie możemy chronić tej sytuacji, mówić, że jest to jakiś impuls rozwojowy i że jest to sposób na życie dla obszarów przygranicznych. Wożenie papierosów i paliwa to nie może być sposób na życie, władze samorządowe czyli marszałek powinny coś zrobić, by ten region zaktywizować gospodarczo, a nie opowiadać się za utrzymaniem tej szkodliwej sytuacji, gdzie znaczna część społeczeństwa utrzymuje się z przewożenia paliwa i papierosów" - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister Szmit.

"Nie można zapominać, iż Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą i nie możemy na to zamykać oczu" - ocenił wiceminister.

Podkreślił, że utrzymanie zawieszenia małego ruchu granicznego w żaden sposób nie zakłóciło ruchu wizowego. "Ruch wizowy odbywa się normalnie, w lipcu konsulat Polski w Kaliningradzie wydał 1600 wiz dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Wizy otrzymują także Polacy, którzy chcą wjechać do Rosji w celach gospodarczych czy turystycznych"- dodał Szmit.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o MRG, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku obwodu kaliningradzkiego Rosji taka decyzja nie zapadła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego zbiera podpisy pod petycją do premier

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!