Komunikaty po kaszubsku w autobusach wejherowskiego MZK

Komunikaty po kaszubsku w autobusach wejherowskiego MZK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie (Pomorskie) jako pierwszy w Polsce uruchomił na swoich liniach autobusowych zapowiedzi przystanków w języku kaszubskim. Przewoźnik ten obsługuje rocznie ok. 6 milionów pasażerów.

"Mówiąc po kaszubsku: +tu je nasza zemia+. Skoro mieszkańcy mieszkają na swojej ziemi to i mogą czasami posłuchać czegoś w swoim języku, który znają i często używają na co dzień. Na tym terenie kaszubski jest dość powszechny. A dla tych, którzy korzystają mniej z kaszubskiego to też dobra okazja, aby oswoić się z tą mową" - powiedział w czwartek PAP prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Wejherowie, Czesław Kordel.

W 32 autobusach obsługiwanych przez wejherowskie MZK pierwsza zapowiedź przystanków wypowiadana jest w języku polskim, a po niej po kaszubsku. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Kaszebsko Jednota.

Kaszubskie zapowiedzi dotyczą ok. 300 przystanków na 21 liniach na obszarze miasta i gminy Wejherowo, Redy oraz częściowo gmin Luzino i Rumia.

Pilotażowo, po raz pierwszy, pomysł ten został wprowadzony na jednej linii w marcu 2015 r.

"Przez kilka miesięcy odbieraliśmy komentarze. 95 proc. opinii było pozytywnych, a wśród nich były nawet żądania, abyśmy przyspieszyli instalowanie komunikatów w języku kaszubskim także na innych liniach. Były nawet - co nas bardzo ucieszyło - wspierające tę inicjatywę głosy osób z zagranicy, które były w Wejherowie turystycznie lub z wizytą u rodziny" - wyjaśnił szef wejherowskiego MZK.

Języka kaszubskiego uczy się w Pomorskiem ok. 18 tys. uczniów w 430 placówkach edukacyjnych. Zajęcia prowadzone są w szkołach na wszystkich etapach nauczania - od podstawówki, po szkoły ponadgimnazjalne. Nauka kaszubskiego odbywa się też w przedszkolach.

W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami. Językiem kaszubskim posługuje się ok. 108 tysięcy osób.

W 2005 r. Kaszubom udało się otrzymać status społeczności posługującej się językiem regionalnym, co spowodowało, że uzyskali w Polsce takie same prawa, jak mniejszości narodowe i etniczne. W tym samym roku po raz pierwszy umożliwiono zdawanie matury z języka kaszubskiego - skorzystało wówczas z tej okazji 14 uczniów. W 2015 r. chęć zdawania egzaminu dojrzałości z języka kaszubskiego zadeklarowały 23 osoby.

Język kaszubski - obok języka czeskiego, słowackiego, serbołużyckiego i polskiego - zaliczany jest do języków zachodniosłowiańskich. Przez lata naukowcy spierali się o mowę kaszubską. Część z nich była zdania, że jest to dialekt (gwara) języka polskiego; inni uważali, że kaszubszczyzna jest odrębnym językiem. To drugie ostatecznie przeważyło także i w formie prawnej - kaszubszczyźnie przyznano ustawowo status, jedynego w Polsce, języka regionalnego. Na alfabet kaszubski składają się 34 litery, ma więc kilka liter niewystępujących w alfabecie polskim.

Kaszubi są, obok Mazurów i Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komunikaty po kaszubsku w autobusach wejherowskiego MZK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!