XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kontrowersje wokół przetargu na analizę lokalizacji lotniska

Kontrowersje wokół przetargu na analizę lokalizacji lotniska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zlecenie od resortu infrastruktury zdobyła firma, którą szef komisji przetargowej od lat zachwalał.

Niemiecka firma MKmetric specjalizuje się w planowaniu siatki lotów. W konsorcjum z trzema innymi firmami w ubiegłym miesiącu wygrała przetarg na analizę lokalizacji lotniska dla centralnej Polski. Projekt ma współfinansować UE - przypomina "Rzeczpospolita".

Według resortu infrastruktury analiza umożliwi mu podjęcie decyzji w sprawie powstania lotniska. Próby wskazania miejsca budowy portu lotniczego, który odciążyłby warszawskie Okęcie, trwają od lat i budzą wielkie zainteresowanie samorządów, przedsiębiorców i właścicieli gruntów z branych pod uwagę regionów.

Zwycięskie konsorcjum wyceniło swoje usługi na 11 mln zł. Wprawdzie sześciu jego konkurentów w przetargu zgłosiło tańsze oferty (od 4,1 mln zł do 7,7 mln zł), ale komisja przetargowa odrzuciła je ze względów formalnych, m.in. nie odpowiadały treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

- Wiem, że w branży lotniczej przebieg przetargu wywołał kontrowersje ze względu na osobę szefa komisji przetargowej oraz specyfikację istotnych warunków zamówienia - mówi „Rzeczpospolitej” były minister transportu Jerzy Polaczek.

Jak ustaliła „Rz”, chodzi o związki szefa komisji Marka Konopińskiego z firmą MKmetric. W połowie 2007 r. jeszcze jako pracownik Portu Lotniczego Poznań-Ławica sporządził on dla urzędu marszałka województwa wielkopolskiego korzystną opinię o niemieckiej firmie. Pisał, że gwarantuje ona „wiarygodność prognoz” i „wykonanie zadania w wymaganym terminie przy najniższych kosztach”. Dokument opisuje „unikalność metodologii prognozowania popytu na podróże lotnicze oferowanej przez MKmetric”.

Później Marek Konopiński trafił do LOT, gdzie został doradcą zarządu, i tam także sporządzał pozytywne dla firmy opinie.

Z informacji „Rz” wynika również, że jako pracownik LOT na początku 2008 r. brał udział w pokazach MKmetric organizowanych w Ministerstwie Infrastruktury i Ministerstwie Skarbu. Resort potwierdza tę informację, ale tłumaczy, że Konopiński występował jako doradca prezesa LOT i pełnomocnik zarządu przewoźnika ds. siatki połączeń.
Po odejściu z LOT Konopiński trafił do Ministerstwa Infrastruktury, gdzie stanął na czele Departamentu Lotnictwa, a potem mianowano go szefem liczącej sześć osób komisji przetargowej.

Konopiński w piśmie przesłanym „Rz” twierdzi, że jego wcześniejsze rekomendacje dla MKmetric nie powinny budzić kontrowersji. „Należy (je) interpretować jak oceny eksperta posiadającego wiedzę na temat stosowanych technologii oraz ich wad i zalet (...) Posiadanie wiedzy na poziomie eksperckim nie jest synonimem stronniczości” - tłumaczy w piśmie.
Resort infrastruktury poinformował dziennik, że Konopiński złożył oświadczenie o braku konfliktu interesów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kontrowersje wokół przetargu na analizę lokalizacji lotniska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!