XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kosmiczne szanse polskiego przemysłu

Kosmiczne szanse polskiego przemysłu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie mamy kosmodromów, nie budujemy rakiet, ani nie wysyłamy statków kosmicznych w przestrzeń. Mimo to mamy spory udział w rozwoju technologii kosmicznych. Stan obecny i perspektywy tego sektora w Polsce będą tematem jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W wysyłanych w kosmos niewielkich rakietach, wynoszących małe satelity pracują wykonane w Polsce elementy silników czy urządzenia elektroniczne. Mamy także sporo sukcesów w dziedzinie robotyki czy sensorów. Sektor technologii kosmicznych jest dość specyficzny - zamiast seryjnej produkcji zakłada jednostkowe rozwiązania, dopasowane do konkretnych urządzeń. Tu więc znacznie większe znaczenie ma pomysł i umiejętności, a pod tym względem radzimy sobie dobrze.

Zespoły z polskich uczelni znakomicie sobie radzą w budowie łazików marsjańskich. Wśród 30 finalistów amerykańskiego konkursu University Rover Challenge znalazło się 7 zespołów z Polski. Jesienią europejski konkurs European Rover Challenge odbędzie się w Polsce.

W ubiegłym roku studenci Politechniki Warszawskiej uzyskali z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie w wysokości 180 tysięcy euro na budowę i wystrzelenie satelity PW-Sat2 z żaglami słonecznymi.

Europa chce rozwijać swój przemysł kosmiczny. W ramach programu Horyzont 2020 przeznaczyła na to 13,5 mld dolarów. Państwa zachodnie na projekty kosmiczne przeznaczają od 5 do 10 proc. swoich nakładów na badania i rozwój.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy dyskutować na temat założeń europejskiej polityki kosmicznej i działalność Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której członkiem Polska jest od 2012 roku. Tematem sesji będzie także sens powołania, bilans i wizja Polskiej Agencji Kosmicznej, która działa od lutego ubiegłego roku. Polski wkład w rozwój europejskiego sektora kosmicznego i szansa, jaką sektor ten jest dla polskiej nauki i gospodarki to kolejne aspekty sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zadaniem Polskiej Agencji Kosmicznej jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Agencja w ubiegłym roku dysponowała budżetem 30 mln złotych, ale ma także pomagać rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W końcu ubiegłego roku w Gdańsku powstał akcelerator technologii kosmicznych Space3.ac, do którego nabór ma być przeprowadzony w tym roku. Jest o co zabiegać.

Obroty przemysłu kosmicznego na świecie zostały przez ubiegłoroczny raport Space Foundation ocenione na 330 mld dolarów (w roku 2014). Według przygotowanego przez firmę Grant Thornton raportu „Gwiezdny biznes” w Polsce wartość branży technologii kosmicznych waha się od 7,3 mld złotych w wąskim ujęciu do 12,5 mld złotych w szerokim. W tym roku wartość rynku przedsiębiorstw wykorzystujących technologie kosmiczne wzrośnie odpowiednio do 8,4 mld złotych i 13,7 mld złotych.

Z drugiej strony wiele rozwiązań, które zaczynają swój żywot w drodze w kosmos znajduje potem także zastosowanie na ziemi, np. w transporcie lotniczym, kolejowym, drogowym, w meteorologii, medycynie czy rolnictwie.

Sesja: Przemysł kosmiczny
20.05.2016 r. | godz. 13.30-15.00

Dowiedz się więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym 2016

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kosmiczne szanse polskiego przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!