Kraków planuje uruchomienie wypożyczalni aut elektrycznych

Kraków planuje uruchomienie wypożyczalni aut elektrycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Krakowa planują uruchomić wypożyczalnię samochodów elektrycznych. W mieście miałoby pojawić się co najmniej 100 tego typu pojazdów w trzech klasach i 70 terminali do ich wypożyczeń i zwrotów. Termin uruchomienia usługi nie jest na razie znany.

W poniedziałek gmina Kraków ogłosiła chęć przeprowadzenia dialogu technicznego i konsultacji w tej sprawie. Po zasięgnięciu opinii ekspertów rozpocznie się postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Szacowany termin realizacji projektu zostanie podany po 30 czerwca tego roku.

Zgodnie z planami w przyszłości w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd, z czego maksymalnie 40 w centrum miasta wewnątrz II obwodnicy a poza nią kolejnych 30 stacji. Obsługiwać mają one co najmniej 100 samochodów w trzech klasach: 35 samochodów miejskich, dwuosobowych, 50 samochodów miejskich klasy A i 15 małych samochodów dostawczych.

Terminale mają zapewnić mieszkańcom możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu samochodu elektrycznego. Będą się one znajdować w specjalnie oznakowanych miejscach w pobliżu komunikacji zbiorowej, stacji wypożyczalni miejskich rowerów, parkingów oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych.

Każdy punkt bazowy ma mieć od dwóch do pięciu znakowanych miejsc postojowych i zostanie wyposażony w terminal dający możliwość jednoczesnego ładowania minimum trzech pojazdów.

Zwrot aut odbywać się będzie w tym samym lub dowolnie wybranym miejscu, wyposażonym w terminal. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na dowolnym parkingu lub w wyznaczonym miejscu parkingowym, w przypadku gdy poziom baterii umożliwi przejechanie kolejnemu użytkownikowi minimum 50 km.

Zgodnie z planami wypożyczalnia aut elektrycznych ma stanowić uzupełnienie funkcjonującej na terenie Krakowa komunikacji zbiorowej oraz miejskiej wypożyczalni rowerów. Pojazdy będą mogły poruszać się po bus pasach, strefie ograniczonego ruchu z wyłączeniem ulic w ścisłym centrum (wewnątrz I obwodnicy), zatrzymywać się w strefie bezpłatnego parkowania, a także za darmo korzystać z miejskich parkingów.

Carsharing funkcjonuje w wielu europejskich miastach w takich krajach jak np. Niemcy, Szwecja, czy Francja. W Polsce najbardziej zaawansowane przygotowania do uruchomienia miejskiej wypożyczalni ekologicznych samochodów są w Warszawie. Według zapowiedzi tamtejszego Zarządu Transportu Miejskiego system mógłby ruszyć jeszcze w tym roku. Na początku mieszkańcy stolicy mieliby do wyboru 500 samochodów niskoemisyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!