Kto przeprowadzi analizę uruchomienia lotniska koło Koszalina?

Kto przeprowadzi analizę uruchomienia lotniska koło Koszalina?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cztery oferty wpłynęły na przetarg dotyczący wykonania przedinwestycyjnej analizy uruchomienia lotniska w leżącym koło Koszalina Zegrzu Pomorskim (Zachodniopomorskie).

Czesław Zdrojewski, dyrektor Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego powiedział, że oferty zostaną najpierw ocenione pod względem spełnienia kryteriów formalnych. Później z oferentami zaczną się rokowania.

Zwycięzca przetargu będzie musiał w ciągu kilku miesięcy opracować dokument zawierający m.in. pełną analizę zapotrzebowania na przewozy pasażerskie i cargo w ruchu krajowym oraz zagranicznym, studium wykonalności inwestycji, raport oddziaływania na środowisko, plan rozbudowy i modernizacji obiektu w okresie 20 lat i wniosek aplikacyjny do współfinansowanego przez Unię Europejską.

O uruchomienie na dawnym wojskowym obiekcie w Zegrzu Pomorskim cywilnego portu lotniczego od kilku lat zabiega samorząd Koszalina. Ponieważ lotnisko leży na terenie innej gminy, zdecydowano, że podmiotem, który będzie prowadził tę sprawę, zostanie Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego (SGiPPŚ).

W lipcu 2004 r. SGiPPŚ wydzierżawiło opuszczone przez Siły Powietrzne lotnisko od Agencji Mienia Wojskowego i przeprowadziło konserwacją 2,5 km pasa startowego. Na Zegrzu Pomorskim odbywa się mały ruch lotniczy. Z obiektu korzysta Aeroklub Koszaliński, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które latem otwiera tu sezonową bazę, i Straż Graniczna.

Z przygotowanego w ub.roku na potrzeby UE (która jest gotowa wyłożyć na reaktywację lotniska 9 mln euro) przez brytyjską firmę konsultingową Airports Strategy & Marketing (ASM) opracowania wynika, że uruchomienie w Zegrzu Pomorskim cywilnego portu powinno być opłacalnym przedsięwzięciem.

Zdaniem konsultantów z AMS lotnisko może zacząć działalność w 2011 r. W pierwszym roku działalności port powinien odprawić 100 tys. pasażerów. Po 5 latach ich liczba może wzrosnąć do 338 tys., zaś po 25 latach do 857 tys.

Eksperci z ASM wskazali, że lotnisko powinno obsługiwać połączenia krajowe niskokosztowych przewoźników oraz pełnić charakter lotniska przesiadkowego dla połączeń międzynarodowych - np. linii do Skandynawii - oraz loty czarterowe.

Zegrze Pomorskie mogłoby też przyjmować cargo dla Chińskiego Centrum Przemysłowego, które powstaje w koszalińskiej części Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oraz dowozowe serwisów poczty i dużych firm kurierskich.

W ciągu pierwszych pięciu lat działalności portu - zdaniem konsultantów z AMS - na samym lotnisku powinno powstać 580 nowych miejsc pracy, zaś w jego otoczeniu zatrudnienie mogłyby znaleźć 1224 osoby.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto przeprowadzi analizę uruchomienia lotniska koło Koszalina?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!