Liberalizacja rynku pocztowego zaszkodzi mniejszym firmom?

Liberalizacja rynku pocztowego zaszkodzi mniejszym firmom?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Opóźniona liberalizacja rynku to prezent dla Poczty Polskiej. Z terminów ustalonych przez UE nie cieszą się mniejsze firmy pocztowe, zaś kurierskie chcą wydzielenia swoich usług z rynku pocztowego.

1 października na spotkaniu w Luksemburgu ministrowie transportu krajów członkowskich UE ustalili, że do pełnej liberalizacji rynku pocztowego dojdzie 1 stycznia 2011 r. Są jednak wyjątki od reguły. Jedenaście krajów (Cypr, Czechy, Węgry, Grecja, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Rumunia, Słowacja i Polska) wywalczyło dodatkowy, dwuletni okres przejściowy - przypomniał "Puls Biznesu".

- Wcześniej nasz rynek nie byłby gotowy do świadczenia usług wyższej jakości. Brak okresu przejściowego mógłby utrudnić sytuację. Ważne, że Polska dostała tę możliwość i pewnie z niej skorzystamy. Jestem optymistą, jeśli chodzi o przystosowanie Poczty Polskiej przez najbliższe 5 lat - powiedział po unijnym spotkaniu Jerzy Polaczek, minister transportu.

Swojego zadowolenia z podjętej w Luksemburgu decyzji nie kryje także nasz narodowy operator pocztowy. - Ustalenie terminu liberalizacji na początek 2013 r. pozwoli na opracowanie sposobu finansowania tzw. usługi powszechnej, w tym przesyłanie listów do 50 g na terenie całego kraju, tak aby skorzystać mógł z niej każdy obywatel - powiedział dziennikowi Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Problem w tym, że pozostali gracze rynku usług pocztowych różnie ustawodawstwo unijne interpretują. Niektórzy postulują na przykład wyłączenie z rynku pocztowego firm świadczących usługi kurierskie i ekspresowe. Powołują się m.in. na odpowiednie zapisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego (97/67/WE). Tłumczą, że te usługi stanowią odrębny segment rynku i obejmują usługi wartości dodanej, za które klienci gotowi są zapłacić więcej. Poza tym operatorzy świadczący usługi ekspresowe korzystają z innej sieci dystrybucji niż operatorzy pocztowi.

Ze spowolnienia procesu liberalizacji nie są zadowolone firmy świadczące usługi stricte pocztowe. - Odłożenie tego w czasie obciąży nas większymi kosztami związanymi z używaniem cięższych kopert. Stracą na tym również klienci. Okres ochronny Poczty Polskiej uniemożliwi im bowiem swobodny wybór alternatywnych i często tańszych usług pocztowych - dodaje w "Pulsie Biznesu" Marek Sadowski, członek zarządu PAF Operator Pocztowy.

Kolejnym punktem spornym, związanym z pracami nad nową dyrektywą pocztową, była na luksemburskim spotkaniu ministrów tzw. usługa powszechna. Jej celem jest zagwarantowanie wszystkim obywatelom możliwości dostawania i nadawania przesyłek przez co najmniej pięć dni w tygodniu "za rozsądną cenę", co ważne - także na terenach wiejskich.

W tym celu w każdym kraju ma być powołany specjalny fundusz kompensacyjny, na który mają płacić prywatni operatorzy aktywni na danym rynku. Teraz Poczta Polska rekompensuje sobie te koszty, korzystając z monopolu na przesyłki do 50 g. Sytuacja ma się zmienić od 1 stycznia 2013 r.

Problem w tym, że operatorzy świadczący usługi kurierskie i ekspresowe nie chcą się składać na ten fundusz, gdyż uważają, że nie są częścią rynku pocztowego i nie interesują ich usługi powszechne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Liberalizacja rynku pocztowego zaszkodzi mniejszym firmom?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!