XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lockheed Martin ustąpił w sprawie F-16

Lockheed Martin ustąpił w sprawie F-16
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wbrew początkowym zastrzeżeniom firma zgodziła się, aby w Bydgoszczy powstała baza serwisowa F-16.

Mechanicy z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 będą mogli naprawiać uszkodzenia i modernizować amerykańskie myśliwce. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", podpisanie umowy w tej sprawie to kwestia najbliższych tygodni.

Na jej podstawie polscy mechanicy będą mogli usuwać uszkodzenia poszycia, podwozi, niektórych agregatów i systemów hydraulicznych. - To radykalnie skróci czas naprawy jastrzębi - mówi ppłk Wiesław Grzegorzewski, rzecznik Sił Powietrznych. Obecnie z każdą poważniejszą usterką trzeba latać do USA.

- Czeka nas skok technologiczny. Konieczne będą zakupy kosztownych urządzeń diagnostycznych, a mechanicy muszą poznać zupełnie nowe techniki obsługi - przyznaje Dariusz Sokulski, rzecznik WZL 2. Zakłady liczą, że potrzebne inwestycje pomoże sfinansować w ramach offsetu sam Lockheed Martin. Amerykanie mieliby przeszkolić inżynierów i dostarczyć dokumentację techniczną.

Przeniesienie serwisu F-16 do Bydgoszczy będzie dużym sukcesem polskich negocjatorów. Tym większym, że jeszcze w zeszłym roku Lokheed twierdził, że wymóg utworzenia zaplecza obsługowego nie znajduje się ani w kontrakcie na dostawę samolotów, ani też w umowie offsetowej. Nic dziwnego, usługi i naprawy na terenie USA miały być poważnym źródłem dodatkowych dochodów militarnego giganta z Teksasu.

Do Polski dotarły już 33 myśliwce (z zamówionych 48). Techniczne kłopoty z przerzutem pierwszych maszyn uświadomiły wojskowym, że niezbędne jest szybkie uruchomienie zaawansowanego serwisu F-16, wykraczającego poza obsługę eksploatacyjną.

Z towarzyszącego "kontraktowi stulecia" programu offsetowego, wycenionemu na 6 mld dol., Lockheedowi udało się zrealizować zobowiązania warte 4,3 mld dolarów. Ministerstwo Gospodarki nie ujawnia wartości tworzonego centrum obsługi F-16 w Bydgoszczy. - Mimo oporów amerykańskiego partnera udało się nam porozumieć i zmierzamy do oczekiwanego finału - kwituje Hubert Królikowski, dyrektor Departamentu Programów Offsetowych w Ministerstwie Gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lockheed Martin ustąpił w sprawie F-16

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!