Łódź częścią Nowego Jedwabnego Szlaku

Porozumienia między łódzką strefą ekonomiczną oraz międzynarodowym węzłem kolejowym w Chengdu to kolejny etap budowy projektu Jednego Pasa i Jednego Szlaku, którego obydwa miasta są częścią - podkreślił przedstawiciel międzynarodowego węzła kolejowego w Chengdu Ren Zhiyong.

  • Łódzka SSE podpisała w czwartek porozumienie z międzynarodowym węzłem kolejowym w Chengdu (Chiny).
  • Oznacza ono, że Łódź oficjalnie stała się częścią projektu Jednego Pasa i Jednego Szlaku – promowanej przez chiński rząd sieci połączeń kolejowych Chin z Europą.

- Podpisanie porozumienia między międzynarodowym węzłem kolejowym w Chengdu i Łódzką SSE ma na celu umocnienie stosunków handlowych i kulturowych pomiędzy Chengdu i Łodzią. To kolejny etap budowy projektu Jednego Pasa i Jednego Szlaku, którego obydwa miasta są częścią - podkreślił przedstawiciel międzynarodowego węzła kolejowego w Chengdu Ren Zhiyong na konferencji w ŁSSE.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

Projekt "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", zwany też Nowym Jedwabnym Szlakiem, to sieć połączeń morskich i lądowych Chin z Europą, do której tworzenia i rozwijania dąży administracja prezydenta Chin Xi Jingpinga od jesieni 2013 roku.

Współpraca transportowa już trwa


Zhiyong dodał, że Łódź i Chengdu już od kilku lat uczestniczą w jego realizacji, jednak władze międzynarodowego węzła dążyły do podpisania porozumienia, "aby wzmocnić relacje stosunku handlu wolnocłowego między Chengdu i Łodzią".

Podpisane w czwartek porozumienie wpisuje się w plany władz ŁSSE, które wielokrotnie podejmowały działania mające na celu zainteresowanie inwestorów z Chin współpracą i lokowaniem swoich inwestycji na obszarze ŁSSE.

- Po półtora roku pracy w tym kierunku podpisujemy porozumienie. Cele obu stron są zbieżne - rozbudowa terminalu i budowa centrum logistyczno-przemysłowego. Realizacja tych celów będzie teraz zależała od nas - zaznaczył prezes ŁSSE Marek Michalik.

Łódź oficjalnie częścią Nowego Jedwabnego Szlaku


Wyjaśnił też, że podpisany dokument jest równoznaczny z wyrażeniem zgody, by Łódź stanowiła jeden z punktów sieci połączeń "Jednego Pasa i Jednego Szlaku", zaś jego prawdopodobną konsekwencją będzie "zwiększenie liczby pociągów kursujących w obu kierunkach pomiędzy Polską i Chinami".

Ren Zhiyong dodał, że o znaczeniu Łodzi na Nowym Jedwabnym Szlaku wspominali już prezydent Andrzej Duda i prezydent Chin Xi Jingping podczas wizyty chińskiego przywódcy w Polsce w czerwcu 2016 r.

- Zależy nam nie tylko na wzmocnieniu współpracy w zakresie logistyki, ale również na imporcie i eksporcie produktów chińskich oraz polskich - zwłaszcza produktów rolnych z Polski - zaznaczył przedstawiciel Chengdu.

Połączenie kolejowe cargo pomiędzy Łodzią a położonym w prowincji Syczuan Chengdu działa od 2013 roku. Przez pierwsze dwa lata był to "pociąg w jedną stronę", którym do Polski trafiały kontenery z chińskimi wyrobami tekstylnymi, sprzętem elektronicznym, AGD, obuwiem itp. Ok. 10 proc. tych produktów trafiało na rynek europejski, reszta sprzedawana była w kraju.

Od 2015 r. ruszyły regularne połączenia w drugą stronę - z Polski do Chin eksportowane są produkty rolno-spożywcze, m.in. wyroby mleczarskie i cukiernicze.

Polska znajdzie się w grupie beneficjentów potencjalnych projektów gospodarczych realizowanych przez Chiny w Europie Środkowo-Wschodniej. Chodzi głównie o inwestycje w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku - uważa prof. Ding Yuan, prorektor China Europe International Business School (CEIBS) w Szanghaju. Zobacz: Nowy Jedwabny Szlak wyznaczy chińskie inwestycje w Polsce


DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łódź częścią Nowego Jedwabnego Szlaku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!