XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

LOT chce poprawy przepustowości Okęcia

LOT chce poprawy przepustowości Okęcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Linie Lotnicze LOT wystąpiły do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) o powołanie koordynatora ws. poprawienia przepustowości lotniska Okęcie - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy PLL LOT Wojciech Kądziołka.

- LOT jest przewoźnikiem, którego bazą jest port lotniczy w Warszawie. Z tego powodu ponosi największe konsekwencje braku przepustowości oraz występujących spiętrzeń operacji. Skutkuje to pogorszeniem punktualności, zakłóceniem rotacji samolotów, utratą połączeń tranzytowych dla pasażerów, a w konsekwencji - pogorszeniem poziomu usług - powiedział cytowany w komunikacie prezes PLL LOT Piotr Siennicki.

Jak dodał, na opóźnienia mają też wpływ problemy związane z ukończeniem Terminalu 2.

Jak wyjaśniono w komunikacie, do zadań koordynatora należałoby przyznawanie liniom lotniczym tzw. slotów (okienko czasowe startu lub lądowania samolotu na danym lotnisku). Powołanie koordynatora oznaczałoby wprowadzenie w Warszawie trzeciego poziomu koordynacji rozkładu lotów.

Od początku listopada 2006 r., na podstawie decyzji prezesa ULC, Okęcie jest lotniskiem o statusie portu niekoordynowanego (I poziom). - Oznacza to, że żaden przewoźnik planujący wykonywać tu operacje nie ma obowiązku uzgadniania czasów startów i lądowań. Linie lotnicze mogą wykonywać operacje tylko zgodnie ze swoim rozkładem - czytamy w komunikacie.

Wcześniej port lotniczy w Warszawie objęty był drugim poziomem działań koordynacyjnych, czyli organizacją rozkładów lotów. Przewoźnicy wspólnie z organizatorem rozkładów lotów ustalali czas startów i lądowań. - Decyzje organizatora nie są jednak wiążące. Może on jedynie sugerować liniom lotniczym, na jaką godzinę najlepiej byłoby zaplanować start lub lądowanie - czytamy w komunikacie.

Zdaniem Siennickiego, "obecna sytuacja jest zagrożeniem dla płynności wykonywania operacji, co oznacza, że pasażerowie przylatujący i odlatujący z Warszawy są i będą narażeni na niedogodności".

Warszawskie Okęcie jest najbardziej popularnym w kraju portem lotniczym wśród obcych przewoźników - przewozy do i ze stolicy oferuje 29 obcych przewoźników. W ubiegłym roku port obsłużył 6,8 mln osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LOT chce poprawy przepustowości Okęcia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!