XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

LOT oszacował, że stracił przez OLT do 35 mln zł

LOT oszacował, że stracił przez OLT do 35 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pojawienie się OLT było jedną ze składowych złej kondycji LOT-u, LOT oszacował, że przez OLT poniósł "utratę w przychodach summa summarum w wysokości do 35 mln zł" - zeznała b. koordynator zespołu w Departamencie Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej MSP Aneta Mazek przed komisją śledczą.

"Niewątpliwie te utraty w przychodach, które LOT wykazywał to była konieczność obniżenia (cen) biletów i sporego spadku marż, czyli zarobku na biletach" - wyjaśniła w środę Mazek, która swą funkcję pełniła od 1 czerwca 2012 r. Jej zespół nadzorował m.in. spółki z branży lotniczej, w tym PLL LOT.

Jak dodała, OLT był jednym z konkurentów LOT, natomiast działającym w zupełnie innym segmencie. LOT - tłumaczyła - był skoncentrowany na działalności długodystansowej, natomiast OLT wykonywał połączenia na trasach wewnątrz kraju.

Jak zeznała Mazek, OLT był jedną ze składowych złej kondycji LOT-u, "którą LOT oszacował na utratę w przychodach summa summarum, po działalności OLT, w wysokości do 35 mln zł". Jak podała, chodzi o okres kwiecień-lipiec 2012 r.

"LOT również wystąpił do sądu przeciw OLT, najpierw o zabezpieczenie, poprzez zaprzestanie niewłaściwej reklamy, ochronę znaku własności majątkowej. Sąd przychylił się do tego zabezpieczenia i zakazał stosowania tej reklamy, w której OLT używał wyrażenia +polskie linie lotnicze+" - relacjonowała Mazek.

Dopytywana wyjaśniła, że inne czynniki, które wpłynęły na złą sytuację LOT-u to: wzrost cen paliwa i wzrost konkurencji ze strony innych przewoźników, zwłaszcza Wizz Air i Ryanair, które wykonywały loty średniego zasięgu. Natomiast - powiedziała - OLT wykonywał wtedy loty po kraju, które nie stanowiły dla LOT-u istotnej części w sferze przychodowej.

Zła sytuacja LOT-u spowodowała, że spółka wniosła do resortu skarbu o pożyczkę w ramach pomocy publicznej. Pomoc taką - 400 mln zł - PLL LOT uzyskał na mocy umowy z MSP z grudnia 2012 r.

Posłowie pytali byłą urzędniczkę MSP (obecnie zatrudnioną w resorcie rolnictwa), czy resort skarbu nie miał innego wyjścia, niż udzielić pomocy.

Mazek odpowiedziała, że LOT wysyłał pisma do resortu, alarmujące o trudnej sytuacji. "Było takie pismo z 18 grudnia wskazujące na bardzo trudną sytuację, mieliśmy ponadto informacje o utracie płynności, deficycie" - mówiła.

Świadek dopytywana, przyznała, że istniało ryzyko, iż Komisja Europejska uzna pomoc publiczną dla LOT za nielegalną i nakaże jej zwrot. Gdyby KE orzekła, że trzeba zwrócić pomoc publiczną, oznaczałoby to upadek spółki - dodała.

Marek Suski przypomniał, że Komisja Europejska jednak "oprotestowała" tę pożyczkę, choć w końcu ją zatwierdziła. "Pytanie czy ceną za nienałożenie na Polskę kary za tę pomoc publiczną było de facto przekazanie pewnej części lukratywnych tras, które przejęła Lufthansa?" - wskazał.

Czy pojawienie się OLT utrudniło proces prywatyzacji LOT? - pytała Joanna Kopcińska (PiS). "Nie" - odpowiedziała Mazek. Jak dodała, zarząd LOT-u nie przekazał takiej informacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LOT oszacował, że stracił przez OLT do 35 mln zł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!