LOT rozpoczyna współpracę z prestiżową szkołą pilotów

LOT rozpoczyna współpracę z prestiżową szkołą pilotów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ułatwienie zatrudnienia cywilnych absolwentów „Szkoły Orląt” w Dęblinie w PLL LOT, prace nad tworzeniem nowych form studiów, wymianę doświadczeń teoretycznych i praktycznych - zakłada porozumienie zawarte między lotniczą uczelnią a LOT-em.

  • LOT do końca 2019 roku musi zatrudnić ponad 300 pilotów.
  • "Szkoła Orląt" działa od 1925 roku.
  • Szkoła kształci przede wszystkim polotów wojskowych.

Porozumienie podpisali 21 maja w Dęblinie (Lubelskie) komendant-rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, zwanej "Szkołą Orląt", gen. Piotr Krawczyk i prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Gen. Krawczyk zaznaczył, że dęblińska uczelnia oprócz pilotów i specjalistów dla Sił Powietrznych i armii, kształci też personel na potrzeby lotnictwa cywilnego oraz gospodarki. Współpraca szkoły z LOT-em będzie korzystna dla obu partnerów - zaznaczył.

"W tej współpracy skupimy się na wykorzystaniu zasobów WSOSP na potrzeby naszego narodowego przewoźnika" - powiedział gen. Krawczyk. Zaznaczył, że szkoła skorzysta na umowie, gdyż studenci dostaną możliwość praktycznego szkolenia w PLL LOT. "W dalszej perspektywie widzimy możliwość utworzenia studiów dualnych o profilu technicznym, gdzie teoria będzie wykładana w naszej szkole, a praktyczna - w LOT" - mówił.

Milczarski powiedział, że LOT, który szybko się rozwija, potrzebuje nowych kadr i liczy na zatrudnienie absolwentów dęblińskiej "Szkoły Orląt". "Uwspólniając pewne zagadnienia dotyczące zakresu szkolenia, będziemy w stanie ułatwić osobom, które będą kończyć studia cywilne w 'Szkole Orląt' bezproblemowe, płynne wejście w struktury LOT-u" - zapowiedział Milczarski.

"Do końca 2019 r. potrzebujemy zatrudnić ponad 300 pilotów. Jako LOT będziemy starali się bardzo zaangażować w to, żeby w ośrodkach szkolenia w Polsce, mogło być realizowane szkolenie, które spełnia nasze oczekiwania. Wybór 'Szkoły Orląt' jest oczywisty - nam zależy, żeby możliwie jak najwięcej osób ze 'Szkoły Orląt w Dęblinie' trafiało do nas" - dodał.

Czytaj także: W PLL LOT akcja protestacyjna pracowników

Milczarski zapowiedział, że współpraca LOT z dęblińską uczelnią rozpocznie się natychmiast. "Zaczniemy tworzyć wspólny program szkolenia, mamy do tego przeznaczonych ekspertów i zespół roboczy" - zapowiedział.

"Szkoła Orląt", powstała w listopadzie 1925 r. w Grudziądzu jako Oficerska Szkoła Lotnictwa z zadaniem kształcenia pilotów i obserwatorów. W kwietniu 1927 r. szkołę przeniesiono do Dęblina. W 1968 r. uzyskała status wyższej uczelni. Od 1994 r., po kolejnych reorganizacjach, uczelnia funkcjonuje jako Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych.

Obecnie dęblińska "Szkoła Orląt" na dwóch wydziałach - Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki - prowadzi studia I i II stopnia na pięciu kierunkach: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka oraz transport. Kształci m.in. pilotów, nawigatorów, mechaników, pracowników służb ruchu lotniczego. Szkoła prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne, studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz studium oficerskie dla absolwentów uczelni cywilnych. W jej strukturach działa Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego, które dysponuje 14 samolotami i 8 śmigłowcami.

PLL LOT w 2017 r. przewiozły ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad jedną czwartą w ciągu roku. Do 2020 r. przewoźnik planuje przekroczyć liczbę 10 mln pasażerów rocznie. Spółka zatrudnia prawie 3 tys. pracowników.

LOT ma w swojej flocie 54 samoloty. Najnowszym jest odebrany w maju od Boeinga kolejny dreamliner w wersji 787-9 z 294 fotelami na pokładzie. To największy samolot w barwach LOT-u. W 2018 r. do floty narodowego przewoźnika dołączy 11 kolejnych maszyn wąsko- i szerokokadłubowych: pięć Embraerów 195, dwa Bombardiery Q400, jeden B787-9 Dreamliner i trzy B737 MAX 8. W roku 2019 flota powiększy się o kolejne cztery B787-9 oraz jeden B737 MAX 8.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: LOT rozpoczyna współpracę z prestiżową szkołą pilotów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!