XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lotniska przyciągają inwestorów nieruchomości komercyjnych

Lotniska przyciągają inwestorów nieruchomości komercyjnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Coraz bardziej wymagający rynek nieruchomości komercyjnych powoduje konieczność poszukiwania dobrych lokalizacji pod nowe inwestycje. Inwestorzy odkryli kolejną z nisz - okolice portów lotniczych. Szykowane projekty przewidują nie tylko powstawanie nowych inwestycji biurowych, ale także handlowych i hotelowych. O sile takich lokalizacji świadczą także działania zarządców portów lotniczych oraz samorządowców mające na celu przyciągnięcie zagranicznych firm poprzez tworzenie tzw. miasteczek lotniczych.

Tematowi transportu i infrastruktury lotniczej w Polsce i Europie będzie poświęcona jedna z sesji V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach, w dniach 13- 15 maja 2013 r.

Największych portem lotniczym w Polsce jest lotnisko imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. To jednocześnie najsilniejszy magnes dla inwestorów nieruchomości komercyjnych. O jakości tej lokalizacji świadczy nie tylko fakt dostępu do międzynarodowej komunikacji lotniczej, ale także duża podaż gruntów inwestycyjnych i poprawiająca się jakość infrastruktury drogowej, m.in. w postaci autostrady A2.

Największą inwestycją szykowaną w pobliżu warszawskiego lotniska jest tzw. Chopin Airport City - projekt realizowany przez spółkę celową powołaną przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Start przedsięwzięcia planowany jest na początek 2014 roku, a sama spółka Chopin Airport City SA zostanie zarejestrowana do końca tego roku.

- Działanie w ramach spółki umożliwi nam realizowanie inwestycji we własnym zakresie lub wspólnie z partnerami biznesowymi - tłumaczy Michał Marzec, dyrektor naczelny Portów Lotniczych.

Zgodnie z planem nowe miasteczko biznesowe zajmie około 22,5 ha gruntów wokół lotniska. Łącznie powstanie 170 tys. mkw. powierzchni usługowej. Pierwsze koncepcje zakładają budowę nawet 17 biurowców wraz z terenami zielonymi. To jednak nie jedyne inwestycje, które mają powstać wokół lotniska. Szczególnie ważna ma być infrastruktura hotelowa. Jeszcze w tym roku wystartuje pięciogwiazdkowy hotel Renaissance, należącego do sieci Marriott i dwugwiazdkowy hotel klasy ekonomicznej Hampton by Hilton. W tym momencie na terenie przyszłego miasteczka działa Courtyard by Marriott. Ostatecznie Chopin Airport City zaoferuje nawet 500 pokojów oraz 20 sal konferencyjnych.

Porty Lotnicze powyższą inwestycję chcą realizować z partnerami prywatnymi. W tym celu projekt zaprezentowano m.in. podczas tegorocznych targów MIPIM w Cannes. Planowany jest także udział w październikowym Expo Real w Monachium.

- Z przeprowadzonych rozmów wynika, że udziałem w projekcie interesują się zarówno rodzimi jak i międzynarodowi deweloperzy. Mamy im wiele do zaoferowania. Naszym zamierzeniem jest bowiem stworzenie nowej destynacji do rozwoju usług biznesowych, głównie biur, ale nie tylko. W miasteczku powstaną także powierzchnie handlowo-usługowe, jak np. sklepy, apteki, banki czy restauracje, funkcje rekreacyjne jak np. kluby fitness czy SPA. Oferta miasteczka ma służyć nie tylko pracownikom biur, ale też pasażerom Lotniska Chopina, gościom funkcjonujących tu hoteli oraz mieszkańcom całej Warszawy - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Aleksandra Matuszewska, pełnomocnik PPL ds. realizacji projektu Chopin Airport City.

Projekt Polskich Portów Lotniczych nie jest jednak jedynym w sąsiedztwie Okęcia. Na inwestorów czeka m.in. ponad 10 ha gruntów należących do PLL LOT SA przy ul. 17 stycznia. Mogą one zostać przeznaczone pod inwestycje biurowe i hotelowe. Potencjał lotniska wykorzystują także przedsiębiorcy działający na rynku hotelowym. Chodzi m.in. o czterogwiazdkowy Airport Hotel Okęcie, Hotel Gromada Airport, Hotel Witkowski czy B&B Hotel Warszawa-Okęcie. Bliskość międzynarodowego portu lotniczego przyciąga również inwestorów powierzchni magazynowych. Swoje parki magazynowe zlokalizowały tu takie firmy, jak Segro czy Panattoni.

- Zainteresowanie powierzchnią magazynową w kompleksie Tulipan Park Warszawa wynika z korzystnego usytuowania inwestycji - zaledwie 5 km od Warszawy wraz z dostępem do rozwijającej się infrastruktury drogowej oraz portu lotniczego - powiedziała Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną.

Swoje miasteczka biznesowe chcą mieć także inne aglomeracje. W połowie marca odbyło się spotkanie trójmiejskich samorządowców, przedsiębiorców i przedstawicieli Gdańskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Celem spotkania było zapoczątkowanie projektu tzw. Airport City na gdańskim Rembiechowie.

Więcej w serwisie www.propertynews.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotniska przyciągają inwestorów nieruchomości komercyjnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!