Lotniska w Polsce podwoiły liczbę pasażerów przez 10 lat

Lotniska w Polsce podwoiły liczbę pasażerów przez 10 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2017 r. polskie porty lotnicze obsłużyły blisko 40 mln pasażerów; dwukrotnie więcej niż 10 lat temu - oznajmił w Jasionce koło Rzeszowa wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

"Szacunki pokazują, że w 2017 r. blisko 40 mln pasażerów zostało obsłużonych przez polskie porty lotnicze. Biorąc pod uwagę dane historyczne, np. z 2007, czy 2008 roku jest to dwukrotnie więcej. Możemy się z tego cieszyć. Oznacza to również wyzwanie dla samorządów, dla administracji rządowej" - mówił Hamryszczak.

Zaznaczył, że "wzrastają również oczekiwania pasażerów". "Pojawia się konieczność zastosowania nowoczesnych technologii cyfrowych" - zauważył wiceminister.

Jego zdaniem aktywna działalność portów lotniczych stwarza "dobre warunki do rozwoju biznesu, może zwiększyć eksport, przyciągnąć nowych inwestorów, jak również pokazuje atrakcje kulturowe, turystyczne poszczególnych regionów". "Wiele funkcji jest związanych z działalnością portów lotniczych. Trzeba o tym mówić znacznie szerzej, bo regionalne porty lotnicze polskie obsługują już ponad 60 proc. pasażerów. Ten trend jest pozytywny i w najbliższych latach będzie się rozwijał" - dodał Hamryszczak.

Jednym z tematów kongresu w Jasionce jest Brexit i jego ewentualne konsekwencje dla branży lotniczej w naszym kraju.

W ocenie głównego doradcy Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej Michaela Dembinskiego, w przypadku "twardego Brexitu" będzie to przejście na taryfy celne Światowej Organizacji Handlu. Z kolei "miękki" Brexit oznacza okres przejściowy. "Jest też szansa, że nie dojdzie do Brexitu" - ocenił.

Czytaj także: WizzAir zapowiedział ogromne inwestycje. Będą nowe samoloty i połączenia

Według głównego doradcy Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej, "twardy Brexit dla branży lotniczej może być dużym problemem". "Może dojść do sytuacji, że linie lotnicze, które operują pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, a nie są ani polskie ani brytyjskie mogą stracić swoje dotychczasowe prawa" - zauważył Dembinski w rozmowie z dziennikarzami.

W Jasionce odbywa się lotniczy kongres branżowy Fly&More. Kongres skierowany jest do portów lotniczych i kooperujących z nimi przedsiębiorców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotniska w Polsce podwoiły liczbę pasażerów przez 10 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!