Lotnisko Kraków-Balice obsłużyło 2 mln 864 tys. pasażerów

Lotnisko Kraków-Balice obsłużyło 2 mln 864 tys. pasażerów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) obsłużył w zeszłym roku blisko 2 mln 864 tys. pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Na ten rok władze lotniska przedstawiają prognozę 2-proc. wzrostu liczby podróżnych.

"Kolejny rok pokazaliśmy zrównoważony rozwój i to pomimo niesprzyjających zdarzeń losowych, takich jak wiosenny wybuch wulkanu Eyjafjallajokull na Islandii, przez który straciliśmy około 60 tys. pasażerów" - poinformował w środę dziennikarzy prezes krakowskiego lotniska Jan Pamuła.

Jak podkreślił, zeszły rok był rekordowy dla lotniska pod względem ilości nowych połączeń otwieranych przez linie lotnicze. Przybyło ich 15, z czego najwięcej uruchomił największy europejski tani przewoźnik, irlandzki Ryanair.

Pamuła dodał, że w strukturze przewozów najwięcej, bo blisko 61 proc. przypada na przewoźników niskokosztowych, ponad 30-proc. udział mają tradycyjne linie lotnicze, a prawie 8-proc. - czartery. Z krakowskiego lotniska operuje 15 linii lotniczych: 9 tradycyjnych i 6 tzw. "tanich". Latają one do 53 portów w 44 miastach w 18 państwach.

"Naszym zadaniem jest wspieranie wszystkich linii lotniczych i niedopuszczenie do hegemonii jednej z nich" - zaznaczył prezes.

W tym roku władze portu ostrożnie prognozują 2-proc. wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Na wiosnę pojawią się nowe połączenia do Kijowa (AeroSvit), na Sardynię (Ryanair) i do Newcastle (Jet2). LOT zapowiada przywrócenie lotów do Aten i Rzymu, a Germanwings do Stuttgartu. Władze lotniska prowadzą też rozmowy z przewoźnikami w sprawie połączeń m.in. do Moskwy, Lwowa, Chicago i Hamilton w Kanadzie. Lotnisko liczy również na uruchomienie przez LOT bezpośrednich połączeń między polskimi miastami.

Prezes zapowiedział, że w tym roku realizowane będą kluczowe inwestycje, które mają uczynić z Krakowa "średniej wielkości eleganckie lotnisko europejskie". Najważniejsza z nich, czyli budowa nowego terminalu międzynarodowego o przepustowości 8,5 mln pasażerów rocznie, powinna się zakończyć w latach 2013-2014.

Wcześniej ma powstać czterogwiazdkowy hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska oraz nowy dworzec kolejowy połączony z terminalem i parkingiem wielopoziomowym. Dokończona zostanie też przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego.

W sumie na rozbudowę terminalu pasażerskiego, infrastruktury lotniskowej oraz budowę nowego układu komunikacyjnego planuje się wydać w ciągu najbliższych lat ponad 745 mln zł netto, z czego ponad 200 mln zł ma pochodzić z funduszy unijnych.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce.

Głównym udziałowcem spółki MPL jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które posiada 76 proc. udziałów. Województwo małopolskie ma 23 proc. udziałów, a reszta należy do gminy Kraków (1 proc.) oraz gminy Zabierzów (0,04 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotnisko Kraków-Balice obsłużyło 2 mln 864 tys. pasażerów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!