XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lotnisko w Balicach zyskało lepszą komunikację drogową

Lotnisko w Balicach zyskało lepszą komunikację drogową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kosztem ponad 19,3 mln zł przebudowana została droga krajowa nr 774 prowadząca do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Inwestycja zrealizowana dzięki środkom unijnym ma ułatwić dojazd do lotniska.

Droga wojewódzka nr 774 jest kluczową trasą prowadzącą do krakowskiego lotniska. W ramach inwestycji zrealizowanej na odcinku od skrzyżowania z ul. Krakowską w Balicach do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 780 w Kryspinowie przebudowano sześć skrzyżowań, tworząc w ich miejsce bezpieczne ronda. Przebudowano również zjazdy ze skrzyżowań, chodniki, zatoki autobusowe czy system odwodnienia. Efektem tych prac jest zwiększenie przepustowości tego odcinka drogi.

Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego podkreślił w piątek, że inwestycja ma ogromne znaczenie dla ułatwienia dojazdu do lotniska. - Będzie można nie tylko szybciej dojechać, ale co najważniejsze - bezpieczniej. W projekcie położono nacisk na rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo, a więc ronda, chodniki, przejścia dla pieszych - zaznaczył.

Pod koniec zeszłego roku zakończyła się przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska Kraków Airport. Przedsięwzięcie o wartości 38,8 mln zł było współfinansowane przez Unię Europejską. Obejmowało trzy zadania: budowę i przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego, budowę przystanku kolejowego przy terminalu pasażerskim oraz budowę pieszej kładki łączącej przystanek z terminalem.

Droga wiodąca przez teren portu ma sześć pasów ruchu, zlokalizowano na niej pięć rond. Dzięki temu przepustowość układu drogowego wzrosła z 700 do 2,1 tys. samochodów na godzinę.

Według władz województwa i lotniska zakończone przebudowy drogi nr 774 i wewnętrznego układu komunikacyjnego nie są jeszcze docelowym rozwiązaniem układu drogowego wokół lotniska. Do jego całkowitego udrożnienia potrzeba przeniesienia drogi wojewódzkiej na drugą stronę autostrady A4. Władze województwa deklarują, że trwają prace przygotowawcze do tej inwestycji, aby mogła ona zostać zrealizowana w obecnej perspektywie finansowej UE.

Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej i odnotowało ponad 36,3 tys. operacji lotniczych, o 2 proc. więcej niż w roku 2014. Prognoza na ten rok zakłada obsłużenie 4,5 mln pasażerów.

W lecie, po zakończeniu prac związanych z drugim etapem rozbudowy terminala pasażerskiego przepustowość krakowskiego lotniska zwiększy się do 8 milionów pasażerów rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotnisko w Balicach zyskało lepszą komunikację drogową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!