Małopolska połączy się z Europą

Małopolska połączy się z Europą
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tarnów i Nowy Sącz mogą zyskać bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą, z pominięciem Krakowa. Powstanie także ekspresowe połączenie drogowe z Krakowa do Bielska Białej i dalej do granicy państwowej - zakładają najnowsze plany rządu, które opisuje piątkowy "Dziennik Polski".

Rząd chce wpisać do Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T linię kolejową Warszawa Radom - Kielce - Busko Zdrój - Tarnów - Nowy Sącz - Muszyna. Aby tak się stało, trzeba zmodernizować istniejące tory i wybudować brakujący odcinek Busko Zdrój - Żabno. Polska będzie także wnioskować o wpisanie do TEN-T drogi ekspresowej S7 Warszawa - Kraków - Głogoczów wraz z Beskidzką Drogą Integracyjną z Głogoczowa do Bielska Białej.

- Można powiedzieć, że decyzja po stronie polskiej już zapadła - mówi "Dziennikowi Polskiemu" wiceminister infrastruktury Zbigniew Rapciak. Zarówno nowy szlak kolejowy, jak i drogowy, mogą znaleźć się w europejskiej sieci już w 2010 r., bo wtedy będą korygowane dotychczasowe korytarze transportowe o europejskim znaczeniu. W przypadku obu małopolskich tras oznaczałoby to przyspieszenie inwestycji i ich finansowanie z budżetu państwa albo unijnych funduszy.

- Nie powinno być kłopotów z uzyskaniem zgody na wpisanie S7 i BDI do sieci TEN-T - twierdzi wiceminister Rapciak. - Skoro Słowacy nie planują inwestycji na drogach po swojej strony w kierunku Chyżnego, to naturalne wydaje się ustanowienie trasy w kierunku przejścia granicznego w Cieszynie. Nowy korytarz dawałby połączenie drogowe Czech i Słowacji z polskimi portami nad Bałtykiem oraz z krajami nadbałtyckimi, a więc uzasadnienie, że ma on znaczenie europejskie wydaje się oczywiste - zaznacza.

Zbigniew Rapciak dodaje, że polski wniosek o ustanowienie nowego odcinka w sieci TEN-T będzie miał także znaczenie dla regionu. - To dowód, że modernizowana "zakopianka" będzie prowadzić ruch tylko w kierunku Tatr, a tiry jadące do granicy pojadą inną trasą - mówi wiceminister infrastruktury.

Ogromne znaczenie dla Małopolski ma też decyzja dotycząca wniosku o nowy korytarz kolejowy. Nie tylko dlatego, że konieczna byłaby modernizacja istniejących szlaków Warszawa - Kielce - Busko Zdrój oraz Tarnów - Nowy Sącz - Muszyna, ale także dlatego, że byłoby to równoznaczne z decyzją o budowie brakujących 40 km torów z Buska do Żabna, których do tej pory nie było w planach inwestycyjnych Polskich Linii Kolejowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Małopolska połączy się z Europą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!