MIB o sprzeciwie wobec protekcjonizmu w transporcie drogowym w UE

MIB o sprzeciwie wobec protekcjonizmu w transporcie drogowym w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt tzw. pakietu mobilności będzie tematem czwartkowego posiedzenia Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przypomina o sprzeciwach wielu państw członkowskich, w tym i Polski wobec pomysłów pakietu.

Pod koniec maja KE przedstawiła propozycję przepisów, wchodzących w skład pakietu mobilności, które zobligują firmy transportowe do stosowania płacy minimalnej wobec kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe. Ma być ona stosowana, jeśli kierowca spędzi więcej niż trzy dni w miesiącu w danym kraju. Wcześniej jednak Francja i Niemcy, a niedawno także Austria wprowadziły swoje krajowe przepisy nakładające na przewoźników w transporcie międzynarodowym obowiązek stosowania wobec kierowców płacy minimalnej.

Komisja Europejska rozpoczęła procedury o naruszenie prawa unijnego przez te kraje po protestach ze strony państw Europy Wschodniej i zarzutach o stosowanie niedozwolonych praktyk protekcjonistycznych.

MIB przypomniało, że nowe regulacje dotyczące zasad wykonywania transportu międzynarodowego były jednym z przewodnich motywów aktywności obecnego rządu. Już w czerwcu 2016 r. unijnej komisarz ds. transportu Violecie Bulc przekazano list ze wspólnym, krytycznym stanowiskiem Polski, Czech, Bułgarii, Węgier, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Z kolei 11 maja 2017 r. przyjęto Wspólne Oświadczenia Premierów Grupy Wyszehradzkiej, w którym szefowie rządów sprzeciwili się szerokiemu włączeniu międzynarodowych usług transportowych w zakres regulacji o delegowaniu pracowników.

Resort podkreślił, że minister Adamczyk i wiceminister Justyna Skrzydło odbyli kilkadziesiąt spotkań na ten temat, m.in. z ministrami ds. transportu Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Chorwacji, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Niemiec oraz ambasadorami Rumunii, Słowenii, Irlandii i Niemiec. Wielokrotnie wymieniali też opinie z komisarz Bulc oraz wysokimi rangą urzędnikami Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu UE. Minister Adamczyk i wiceminister Skrzydło będą reprezentować Polskę w czasie czwartkowej Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIB o sprzeciwie wobec protekcjonizmu w transporcie drogowym w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!