XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mimo układu z Schengen Słowacy zamknęli granicę w Tatrach

Mimo układu z Schengen Słowacy zamknęli granicę w Tatrach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W grudniu ubiegłego roku Polska i Słowacja weszły do strefy Schengen. Zniesiono kontrole na granicach między oboma krajami, można swobodnie podróżować.

Granic nie otworzono wtedy jedynie na tatrzańskich szlakach, bo nie zgodzili się na to Słowacy - pisze "Gazeta Wyborcza". Tłumaczyli się troską o wysokogórską przyrodę. Pół roku trwały negocjacje, żeby wyznaczyć tatrzańskie szlaki, którymi bez przeszkód można by wędrować z Polski na Słowację i z powrotem.

W czerwcu Słowacy zgodzili się, by granicę przekraczać prawie we wszystkich miejscach, w których nasze szlaki spotykają się ze słowackimi na granicznej grani. Z wyjątkiem dwóch, gdzie obowiązuje całkowity zakaz chodzenia: na Tomanowej Przełęczy (stąd szlak prowadzi do słowackiej Doliny Cichej) i na Bobrowieckiej Przełęczy w Tatrach Zachodnich. Zaznaczyli, że takie ustalenia będą obowiązywały do 1 listopada tego roku. I możliwe, że tak już pozostanie na zawsze.

Jednak pod koniec października dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem otrzymała od słowackich leśników informację, że od 1 listopada 2008 r. do 15 czerwca 2009 r. znów nie można przekraczać wspólnej granicy w Tatrach. - Ustalenia układu z Schengen nie dotyczą przepisów związanych z ochroną przyrody - wyjaśnia Marian Sturcel, wicedyrektor słowackich lasów państwowych Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Dlatego ze względu na ochronę przyrody w słowackich Tatrach zamykamy zimą czasowo wysokogórskie szlaki, w tym te dochodzące do polskiej granicy. Na szlakach po słowackiej stronie pojawiły się już tablice informacyjne na ten temat. Kto złamie zakaz i zostanie złapany na przekraczaniu granicy w Tatrach, zapłaci mandat 2 tys. koron, czyli ok. 220 zł. Słowakom teraz szczególnie zależy, by pokazać światu troskę o przyrodę w Tatrach. I temu właśnie ma służyć zimowy zakaz poruszania się po wysokogórskich szlakach. Ostatnio Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) - największa na świecie organizacja chroniąca przyrodę, która publikuje Czerwoną Księgę gatunków zagrożonych wyginięciem i zajmuje się klasyfikacją obszarów chronionych - zagroziła Słowakom odebraniem prawa do posługiwania się na forum międzynarodowym nazwą "park narodowy" w stosunku do Tatr.

IUCN nie chodzi jednak o przejścia graniczne, nie podoba jej się plan nowych inwestycji narciarskich w słowackich Tatrach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mimo układu z Schengen Słowacy zamknęli granicę w Tatrach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!