Ministrowie infrastruktury Polski, Węgier, Słowacji o drodze "Via Carpatia"

Ministrowie infrastruktury Polski, Węgier, Słowacji o drodze "Via Carpatia"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z udziałem ministrów odpowiedzialnych za transport m.in. z Polski, Węgier i Słowacji odbyła się w piątek na Zamku w Łańcucie (Podkarpackie) międzynarodowa konferencja poświęcona drodze "Via Carpatia". Do projektu budowy tego szlaku przystąpiły kolejne trzy państwa: Bułgaria, Grecja i Rumunia.

Jak przypomniał podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, deklaracja o budowie "Via Carpatia" została podpisana cztery lata temu, także w Łańcucie. "Wówczas cztery państwa: Litwa, Słowacja, Węgry i Polska deklarowały współpracę przy budowie tej drogi. Dziś dołączają kolejne trzy państwa, czyli razem jest nas siedem, a siedem to szczęśliwa liczba" - dodał.

Grabarczyk podkreślił, że "Via Carpatia" połączy siedem krajów oraz trzy morza: Bałtyckie, Czarne i Egejskie. Zaznaczył, że wszystkie państwa deklarujące budowę tej drogi będą chciały włączyć go w system korytarzy paneuropejskich. "Dzięki temu będzie możliwość pozyskiwania środków na budowę tej drogi z budżetu UE" - powiedział minister.

Pytany przez dziennikarzy, kiedy droga będzie gotowa, odpowiedział, że jest to inwestycja na wiele lat. "Jeśli uda się włączyć drogę w system korytarzy paneuropejskich, to sądzę, że szlak powinien być gotowy do zakończenie kolejnej perspektywy budżetowej UE czyli do 2020 r." - zaznaczył.

Wicepremier i minister transportu Słowacji Jan Figiel dodał, że dzięki tej drodze Wschód Europy znajdzie się bardziej w centrum. Podkreślił, że do końca roku gotowa będzie ok. jednej trzeciej słowackiego odcinka "Via Carpatia".

Wiceminister infrastruktury, transportu i sieci Grecji Ioannis Magriotis powiedział w Łańcucie, że konieczne jest szybkie opracowanie ostatecznego projektu tego szlaku. "Nie oczekujemy bezpośrednich korzyści z faktu budowy tej drogi, ale na pewno odczujemy pozytywne skutki powstanie całego szklaku. Ponieważ połączy on siedem krajów i trzy morza, a są to państwa, które są powiązane gospodarczo" - podkreślił.

Projekt "Via Carpatia" to inicjatywa Polski, która stanowi formę wielostronnej współpracy międzynarodowej. Jej celem jest modernizacja i rozbudowa drogowego szlaku tranzytowego łączącego: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Inicjatywa ta została sformalizowana w październiku 2006 r. poprzez podpisanie tzw. Deklaracji Łańcuckiej.

"Via Carpatia" w Polsce jest częścią drogi ekspresowej S19: Budzisko - Suwałki - Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!