MON blokuje konsolidację Bumaru

MON blokuje konsolidację Bumaru
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo kwestionuje strategię spółki. Wojsko nie chce oddać kontroli nad firmami zbrojeniowymi, czyli wielomilionowymi kontraktami Czołg produkowany przez firmę Bumar.

Włączenie do Bumaru kilkunastu wojskowych przedsiębiorstw przewiduje rządowa strategia konsolidacji zbrojeniówki. Armii nie podoba się jednak firmowa strategia obronnego holdingu, wokół którego miał powstać narodowy koncern. A ten z kolei, według planów rządu, miałby trafić na giełdę w 2011 roku - pisze "Rzeczpospolita".

Prezesowi Bumaru Edwardowi Nowakowi zależy zwłaszcza na przejęciu Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach, które mają ogromny kontrakt za prawie 5 mld zł na dostawę transporterów Rosomak.

Bumar liczy na włączenie do holdingu także innych firm kontrolowanych dziś przez Ministerstwo Obrony Narodowej, m.in. Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania (producent transporterów), a także spółek łącznościowych i elektronicznych zajmujących się remontami i produkcją specjalistycznego sprzętu dla armii.

O oddaniu siemianowickiej fabryki rosomaków nie chce słyszeć Zenon Kosiniak-Kamysz, wiceszef MON odpowiedzialny za modernizację sił zbrojnych. – Plan produkcji i dostaw transporterów, które doskonale spisują się na wojnie z talibami w Afganistanie, jest tak napięty, że nie zgadzamy się na wejście Bumaru, zamieszanie w siemianowickiej firmie i przeniesienie do WZM kłopotów pancernego holdingu – mówi wiceminister.

Brak zgody na przejęcie Siemianowic to niejedyny problem dzielący MON i największego krajowego dostawcę uzbrojenia. Wojskowi mają pretensję, że Bumar nie skonsultował z nimi planów rozwoju potencjału produkcyjnego, które muszą mieć przecież związek z przyszłymi zamówieniami armii. Wiceministra Kosiniaka-Kamysza dziwi też gigantomania pancernego holdingu wynikająca z przyjętej niedawno strategii. – Bumar chyba na wyrost planuje ekspansję nawet w lotnictwie – mówił wiceminister podczas zakończonych w Warszawie i zorganizowanych przez MON Dni Przemysłu.

Wojskowi chcieli dowiedzieć się z pierwszej ręki, jakie są możliwości firm i instytutów badawczych, a przemysł dociekał, co naprawdę zamierza kupić armia za 5,2 mld zł (tyle znalazło się w przyszłorocznym budżecie MON).

Szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor zapowiedział, że wojsko po doświadczeniach z Iraku, Afganistanu i Czadu będzie rozwijać systemy wspomagające i automatyzujące dowodzenie oraz rozpoznanie, szuka też broni do ochrony baz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON blokuje konsolidację Bumaru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!