MON: remont okrętów podwodnych jest niezbędny

MON: remont okrętów podwodnych jest niezbędny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do czasu uzyskania nowych okrętów podwodnych zlecono podstawowy remont obecnie eksploatowanych jednostek. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i podtrzymanie umiejętności załóg - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Do czasu pozyskania nowych okrętów podwodnych, celem utrzymania w linii wysoce wyspecjalizowanych załóg okrętowych oraz przede wszystkim dla zachowania bezpieczeństwa pływania, zlecono wykonanie elementarnych czynności obsługowo-naprawczych" - napisał resort w opublikowanym w czwartek stanowisku. Jak dodał, chodzi też o to "aby wszystkie urządzenia i systemy okrętowe posiadały wymagane certyfikaty".

W komunikacie podkreślono, że "wykonane prace obsługowe pozwolą także na utrzymanie nakazanych stanów gotowości bojowych przez okręty podwodne, dla których resursy są odpowiednio dla: ORP Sokół to 2018 rok, a dla ORP Sęp to 2020 rok".

MON zwróciło uwagę, że "ewentualne wyszkolenie od podstaw nowych załóg byłoby bardzo kosztowne i długotrwałe oraz realizowane u zagranicznego kontraktora". Resort zaznaczył, że "prowadzone obecnie czynności obsługowe okrętów podwodnych typu Kobben realizowane są w polskich stoczniach przez polskich specjalistów, co też znacząco wpływa na potencjał remontowo-produkcyjny w kraju". "Ponoszone koszty, wynikające z podpisanych umów, są tylko promilem ceny nowych okrętów" - podkreślono.

Ministerstwo zapewniło równocześnie, że kierownictwo MON "prowadzi intensywne działania zmierzające do pozyskania przedmiotowych okrętów. "Szacuje się, że decyzja w tej sprawie podjęta będzie jeszcze w tym roku" - dodano.

Według resortu opóźnienie programu Orka (który zakłada pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu dla Marynarki Wojennej RP) "wynika z wielu lat zaniedbań oraz zaniechań poprzedniego kierownictwa MON". "Jest to program złożony i bardzo kosztowny" - zaznaczono.

O remoncie okrętów podwodnych typu Kobben, zbudowanych w latach 60. w Niemczech, a przekazanych Polsce przez Norwegię przed kilkunastu laty, pisały ostatnio media. Koszt prac miałby zostać oszacowany na 2,4 mln zł.

W ramach programu Orka, Polska chce kupić nowe okręty podwodne. Procedura miała ruszyć z początkiem 2015 r., opóźniła się jednak m.in. z powodu dodania warunku uzbrojenia jednostek w pociski dalekiego zasięgu. Poprzednie kierownictwo MON rozważało też zakup okrętów podwodnych wspólnie z innym krajem NATO, co pozwoliłby obniżyć koszty. Wartość programu Orka ma wynosić - według różnych ocen - 7,5-10 mld zł.

Wcześniej była mowa o trzech okrętach. Minister obrony Antoni Macierewicz, prezentując pod koniec maja nową koncepcję obronną, wypracowaną na podstawie Strategicznego Przeglądu Obronnego, zapowiedział zakup czterech okrętów uzbrojonych w środki rażenia dalekiego zasięgu.

Zainteresowanie dostawą okrętów podwodnych dla Polski wyrażają producenci z kilku państw - w tym z Francji, Niemiec i Szwecji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: remont okrętów podwodnych jest niezbędny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!