XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MON: współpraca z polskim przemysłem to warunek dostaw

MON: współpraca z polskim przemysłem to warunek dostaw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca z polskim przemysłem to jedno z wymagań stawianych przez MON przy dużych projektach modernizacyjnych - przypomniał w poniedziałek wiceminister obrony Czesław Mroczek.

"Od kilku lat obserwujemy wiele przejawów współpracy miedzy przemysłem zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych a polskimi firmami i instytutami naukowo-badawczymi. Jest to oczywiste. W świetle dużego, ambitnego programu modernizacji technicznej sił zbrojnych i dużych środków finansowych, które Polska przeznacza na ten cel, postawiliśmy jako MON warunek współpracy wszędzie tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z dostawcą zagranicznym" - powiedział Mroczek.

"Oczywiste, że zachodnie firmy, jeśli myślą o dostawach uzbrojenia dla Polski, muszą znaleźć w tych kontraktach miejsce dla polskich firm. Te porozumienia, to właśnie poszukiwanie polskich partnerów" - dodał.

W poniedziałek w Warszawie europejskie firmy MBDA i Thales uczestniczące jako konsorcjum w postępowaniu mającym wyłonić dostawcę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu (program Wisła) podpisały kolejne listy intencyjne z polskimi zakładami. Porozumienia zawarte z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu i z PIT Radwar dotyczą m.in. produkcji wyrzutni i testowania skuteczności rakiet Aster 30 oferowanego systemu. Serię listów intencyjnych z polskimi firmami podpisał także konkurent Europejczyków - amerykańska firma Raytheon.

W przyszłym roku MON zamierza wybrać dostawcę systemu obrony powietrznej w ramach programu Wisła. Do końca stycznia mają zostać zatwierdzone założenia offsetowe.

Trwa też dialog techniczny dotyczący potencjalnych oferentów zestawów obrony powietrznej krótkiego zasięgu (program Narew). W przyszłym roku mają zostać sformułowane wymagania taktyczno-techniczne.

"Zgłosiło się kilkanaście podmiotów, w większości zagranicznych, i te firmy, aby zapewnić sobie polski udział przemysłowy w ofercie, muszą znaleźć polskich partnerów. Będziemy świadkami jeszcze wielu takich porozumień. To czas rozpoznawania polskiego potencjału przez zachodnie firmy" - ocenił wiceminister.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: współpraca z polskim przemysłem to warunek dostaw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!