MSP prowadzi prace ws. przyszłości Polskiej Żeglugi Morskiej

MSP prowadzi prace ws. przyszłości Polskiej Żeglugi Morskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort skarbu pracuje nad zmianami w funkcjonowaniu Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM), które umożliwiłyby ministrowi skarbu kontrolę nad majątkiem tego przedsiębiorstwa - powiedział w środę PAP wiceminister skarbu Jan Bury.

Rzecznik PŻM Krzysztof Gogol powiedział PAP, że obecnie organem nadzorującym przedsiębiorstwo jest samorząd załogi, który stanowią pracownicy PŻM. "Samorząd wprowadza zmiany w statucie przedsiębiorstwa, a także zatwierdza sprawozdania finansowe" - wyjaśnił Gogol.

Według MSP, zwiększenie kontroli Skarbu Państwa nad majątkiem PŻM byłoby możliwe m.in. poprzez wprowadzenie obowiązkowej rady nadzorczej, przy zachowaniu obecnej formy prawnej przedsiębiorstwa państwowego. SP mając większość w radzie nadzorczej decydowałby o najważniejszych sprawach PŻM.

"Nie może być tak, że ministerstwo skarbu ma nadzór właścicielski i kontrolę nad PŻM, a z drugiej strony nie posiada żadnych narzędzi, by w prawidłowy sposób nadzorować majątek tego przedsiębiorstwa, o czym decydują jego pracownicy" - powiedział PAP Jan Bury.

Resort skarbu zakłada również drugi wariant, przewidujący komercjalizację PŻM, a następnie jej prywatyzację. Wiceminister skarbu podkreślił jednak, że decyzja o wyborze jednej z tych dwóch koncepcji nie została jeszcze podjęta.

PŻM jest największym polskim armatorem oraz jednym z największych w Europie. Przedsiębiorstwo posiada 71 statków o łącznej nośności ponad 2 mln ton, w tym masowce, siarkowce oraz promy.

Zajmuje się przewozem ładunków masowych, w tym fosforytów (m.in. dla zakładów chemicznych w Policach oraz firmy Ciech), węgla, zboża, koksu, stali, minerałów. Armator jest także światowym liderem na niszowym rynku przewozów płynnej siarki.

Gogol poinformował, że przedsiębiorstwo przewozi ładunki głównie pomiędzy portami obu Ameryk i Europy. Port Nowy Orlean w USA jest najczęściej odwiedzany przez armatorów PŻM.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!