MSWiA ws. małego ruchu granicznego: bezpieczeństwo ponad skutkami ekonomicznymi

MSWiA ws. małego ruchu granicznego: bezpieczeństwo ponad skutkami ekonomicznymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja o zawieszeniu tzw. małego ruchu granicznego z Rosją i Ukrainą podyktowana jest względami bezpieczeństwa, rząd ma świadomość negatywnych skutków ekonomicznych, ale bezpieczeństwo jest priorytetem – powiedział w środę wiceminister SWIA Jakub Skiba

W związku ze zbliżającym się szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów umów o małym ruchu granicznym, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców stref przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej.

Wiceminister Skiba odpowiadając na pytanie Janusza Cichonia (PO), powiedział, że decyzja o zawieszeniu tzw. małego ruchu zapadła o oparciu o ocenę ryzyka.

"Informacje, które dochodziły do rządu świadczyły, że istnieje określone i rosnące niebezpieczeństwo związane z dwoma wielkimi wydarzeniami - szczytem NATO i ŚDM (…). Podjęte działania mają charakter prewencyjny i zapewnią jeszcze pełniejszą kontrolę nad osobami przebywającymi na terytorium Polski" - podkreślił.

Dodał, że rząd jest absolutnie świadomy negatywnych ekonomicznych skutków zawieszenia tzw. małego ruchu ale - jak podkreślił - zgodnie z wielokrotnymi deklaracjami premier Beaty Szydło i ministra SWiA Mariusza Błaszczaka "zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom polskim jest jednym z podstawowych zadań rządu oraz ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji".

"Działania podejmowane w tym zakresie nie mogą być uwarunkowane interesem ekonomicznym; kwestia bezpieczeństwa jest absolutnie na pierwszym miejscu, w szczególności jeśli zagrożenie tego bezpieczeństwa miałoby mieć charakter powszechny" - powiedział.

Wiceminister zaznaczył, że występowanie negatywnych skutków ekonomicznych, szczególnie w perspektywie krótkofalowej nie stanowi argumentu uzasadniającego ograniczenie działań ukierunkowanych na zapewnienie sprawnego i skutecznego funkcjonowania państwa w sferze bezpieczeństwa, w perspektywie długofalowej.

Mały ruch graniczny to inaczej regularne przekraczanie wspólnej granicy państw, które zawarły taką umowę, w celu przebywania w strefie przygranicznej z różnych względów - społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych. Przykładowo Rosjanie przyjeżdżają do Polski na zakupy (zarówno spożywcze, jak i po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrują się w Rosji w tańsze paliwo (zarówno benzynę, jak i olej napędowy).

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata. Światowe Dni Młodzieży będą miały miejsce między 26 a 31 lipca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSWiA ws. małego ruchu granicznego: bezpieczeństwo ponad skutkami ekonomicznymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!