Na lotniskach regionalnych w 2017 r. 14-proc. wzrost liczby pasażerów

Na lotniskach regionalnych w 2017 r. 14-proc. wzrost liczby pasażerów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ub. roku 14 polskich portów regionalnych obsłużyło 24,34 mln pasażerów, czyli o prawie 3 mln więcej (14 proc.) niż w 2016 r. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Związek szacuje, że w 2018 r. porty regionalne obsłużą około 26,5 mln podróżnych.

  • Trzema największymi portami regionalnymi w 2017 r. w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów były: Kraków (5,83 mln), Gdańsk (4,6 mln) i Katowice (3,89 mln).
  • Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w ub. roku pozostało krakowskie lotnisko, które obsłużyło o 850 tys. osób więcej, niż w 2016 r. Drugie okazały się Katowice, gdzie ruch wzrósł o 670 tys. pasażerów, a trzeci Gdańsk z ruchem pasażerskim większym o 600 tys. podróżnych.
  • Największy procentowy wzrost uzyskało lotnisko Olsztyn-Mazury, gdzie odprawiono o 122 proc. pasażerów więcej niż przed rokiem. Drugie miejsce zajęła Zielona Góra ze wzrostem o 88 proc., a trzecie Szczecin, gdzie procentowy wzrost ruchu wyniósł 23 proc.

Jak poinformowała w piątek organizacja, udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61 proc. Pozostałych 39 proc. (ok. 15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

Trzema największymi portami regionalnymi w 2017 r. w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów były: Kraków (5,83 mln), Gdańsk (4,6 mln) i Katowice (3,89 mln).

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, liderem w ub. roku pozostało krakowskie lotnisko, które obsłużyło o 850 tys. osób więcej, niż w 2016 r. Drugie okazały się Katowice, gdzie ruch wzrósł o 670 tys. pasażerów, a trzeci Gdańsk z ruchem pasażerskim większym o 600 tys. podróżnych.

Największy procentowy wzrost uzyskało lotnisko Olsztyn-Mazury, gdzie odprawiono o 122 proc. pasażerów więcej niż przed rokiem. Drugie miejsce zajęła Zielona Góra ze wzrostem o 88 proc., a trzecie Szczecin, gdzie procentowy wzrost ruchu wyniósł 23 proc. Tylko dwa z czternastu portów nie obsłużyły więcej pasażerów niż w 2016 r. (Łódź i Bydgoszcz).

Według kierującego Związkiem Regionalnych Portów Lotniczych szefa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem, Artura Tomasika 2017 r. był jednym z najlepszych w historii rozwoju polskich portów regionalnych.

- Wyraźny wzrost ruchu, który odnotowały praktycznie wszystkie lotniska świadczy, że są one ważnym elementem systemu transportowego kraju i pozytywnie wpływają na zrównoważony rozwój Polski. Warto zwrócić uwagę, że podział ruchu pomiędzy portami regionalnymi a hubem PLL LOT w Warszawie, ciągle kształtuje się w proporcjach 60 do 40 - wskazał Tomasik.

Zaznaczył, że podobne proporcje utrzymują się na rozwiniętych rynkach krajów Europy Zachodniej. Przywołał przy tym dane Eurostatu za 2016 r., zgodnie z którymi w Wielkiej Brytanii w regionach obsługiwano 60 proc. całości ruchu, a 40 proc. w hubach, we Włoszech i Francji - 55 proc. w regionach i 45 proc. w hubach; w Hiszpanii 52 proc. w regionach, a resztę w lotniskach tranzytowych.

- Jestem przekonany, że w najbliższych latach w polskich portach regionalnych nadal obsługiwanych będzie ponad 50 proc. ruchu pasażerskiego - ocenił Tomasik.

- Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2025 r. ze wszystkich krajowych lotnisk skorzysta prawie 65 mln podróżnych. Zakładając, że ponad połowa z nich obsłużona zostanie w regionach, daje to około 35 mln pasażerów do podziału pomiędzy czternaście lotnisk. Oczywiście tak, jak teraz, największym beneficjentem wzrostu ruchu będą duże porty, jednak jego prognozowana wielkość pozwala z optymizmem myśleć o przyszłości także mniejszych lotnisk - skonkludował szef Związku.

W całym 2016 r., spośród 34,1 mln pasażerów obsłużonych we wszystkich polskich portach lotniczych, z lotnisk regionalnych skorzystało 21,2 mln osób (udział na poziomie 62 proc.). Związek Regionalnych Portów Lotniczych wstępnie prognozuje, że w 2018 r. porty regionalne obsłużą w Polsce ok. 26,5 mln podróżnych, osiągając dynamikę wzrostu na poziomie 9 proc. i udział w rynku na poziomie ok. 60 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na lotniskach regionalnych w 2017 r. 14-proc. wzrost liczby pasażerów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!