Najkosztowniejszy rozwód świata? Ma zostawić byłej żonie jacht za 0,6 mld dolarów

Najkosztowniejszy rozwód świata? Ma zostawić byłej żonie jacht za 0,6 mld dolarów
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Londyński sąd nakazał zajęcie luksusowego jachtu Luna rosyjskiego miliardera Farkhada Akhmedova, wycenionego na 646 milionów dolarów, jako formy wypłaty zadośćuczynienia za jego rozwód.

  • Trybunał w Londynie przyznał byłej żonie Akhmedova 41,5 proc. udziału w majątku małżonków.
  • Na poczet egzekucji należności sąd nakazał Akhmedovowi przenieść na byłą żonę prawo własności do superjachtu Luna.
  • Luna to jeden z trzech największych na jachtów świata, w chwili zakupu kosztował 545 mln dolarów, a obecnie został wyceniony na 453,5 miliona funtów (646 mln dolarów).

 
Sąd orzekł, że Akhmedov ma przenieść prawo własności do Luny, który obecnie trzymany jest w suchym doku w Dubaju, na byłą żonę Tatianę Akhmedovą.

Tym samym sąd podtrzymał w mocy wcześniejsze postanowienie z 2016 roku o podziale majątku, który w 41,5 proc. ma przypaść Tatianie.

Jak zgodnie orzeka prasa, jest to jeden z najbardziej kosztowych rozwodów w historii Wielkiej Brytanii.

Love story

Para poznała się w 1989 roku, cztery lata później zawarła ślub i przeniosła się do Londynu, gdzie żona mieszkała z dziećmi od tego czasu.

Po 7 latach Akhmedovovie dekretem prezydenta Rosji (mają podwójne obywatelstwo) rozwiedli się, ale rozliczenia finansowego majątku w Wielkiej Brytanii mógł dokonać jedynie sąd Londynie.

Sąd w 2017 roku przyznał Tatianie 453 miliony funtów, tj. 41,5 proc. udziału w majątku Akhmedovów.

Akhmedov próbował umniejszyć wartość majątku. Według oświadczenia Tatiany ze stycznia tego roku przeniósł on kolekcję sztuki nowoczesnej – wycenioną na 90,5 mln funtów - z Wielkiej Brytanii do Lichtensteinu.

Podjął też próbę "ukrycia" własności jachtu Luna, przenosząc ją dwukrotnie między własnymi spółkami.

Jak orzekł podczas ostatniej rozprawy sędzia Charles Haddon-Cave, Akhmedov "w ciągu ostatnich 18 miesięcy wielokrotnie wykazywał chęć podjęcia różnych kroków, aby uniknąć wykonania wyroku". Dlatego nakazał egzekucję własności Luny.

Jacht

Luna to jeden z trzech największych na świecie jachtów, ma 115 m długości. Zbudowany został w 2009 roku przez stocznię Lloydwerft Bremerhaven w Niemczech. W chwili zakupu kosztował 545 mln dolarów.

Pierwotnie jacht był własnością innego rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza. W 2014 roku odkupił go Farkhad Akhmedov. Według niepotwierdzonych informacji za 400 milionów dolarów, bowiem jacht był używany.

Roman Abramowicz przyznaje: w Rosji praktyki w biznesie były "nie bardzo etyczne"

Według wyceny rzeczoznawcy sądowego jego wartość rynkowa wynosiła w ubiegłym roku 453,5 miliona funtów (646 milionów dolarów).

Superluksusowa Luna ma 10 ogromnych pokojów gościnnych, każdy bogato ozdobiony, które projektował wybitny dekorator Donald Starkey. Łącznie liczy dziewięć pokładów. Znajdują się na nich m.in. 20-metrowy odkryty basen i duży plac "do rozrywki". Są też dwa stanowiska do lądowania helikopterów. Do dyspozycji gości jest osiem mniejszych łodzi-limuzyn, każda warta 4 mln dolarów, i miniłódź podwodna, np. do podmorskiego safari.
×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najkosztowniejszy rozwód świata? Ma zostawić byłej żonie jacht za 0,6 mld dolarów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!