NATO czy EFO? Unia chce bronić się sama

NATO czy EFO? Unia chce bronić się sama
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Fundusz Obronny, uruchomiony przez Komisję Europejską, ma umożliwić państwom UE wspólne kupowanie wyposażenia i technologii, a także pomóc w wykorzystaniu ich potencjału badawczego. Polski rząd i firmy, co do zasady, deklarują gotowość przystąpienia do tego projektu. Co oznacza w praktyce ten wspólny projekt? Czy to się nam opłaci?

Europejski Fundusz Obronny, uruchomiony przez Komisję Europejską, ma umożliwić państwom UE wspólne kupowanie wyposażenia i technologii, a także pomóc w wykorzystaniu ich potencjału badawczego. Polski rząd i firmy, co do zasady, deklarują gotowość przystąpienia do tego projektu. Co oznacza w praktyce ten wspólny projekt? Czy to się nam opłaci?

Projekt jest szansą dla polskich firm. Po raz kolejny możemy zyskać ze wspólnej unijnej kasy spore fundusze na B+R. Ale łatwo nie będzie. Trzeba wystartować w przetargach i mieć innowacyjne pomysły.

Koncepcję EFO ogłosił we wrześniu 2016 roku szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. W czerwcu tego roku Fundusz został oficjalnie zainaugurowany. Projekt ten towarzyszy uruchomieniu na szczycie w Brukseli stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO - Permanent Structured Cooperation), czyli pakietu inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa, jaki planuje w najbliższych latach realizować Unia Europejska.

Ta polityczna decyzja przywódców wszystkich krajów UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii) nie powinna być zaskoczeniem, gdyż - jak zauważył szef Komisji Europejskiej - podstaw do wzmocnionej współpracy strukturalnej można doszukiwać się już w Traktacie Lizbońskim, a od 2014 roku mówiło się już wiele o potrzebie pogłębiania współpracy krajów UE w dziedzinie obronności.

Dotychczas jedną z głównych przeszkód była postawa Wielkiej Brytanii, która oponowała przeciwko instytucjonalizowaniu takiej współpracy i dopiero Brexit dał zielone światło głównym europejskim graczom, jak Niemcy czy Francja, do przyspieszenia prac w tym obszarze.

Polska, co do zasady, deklaruje gotowość przystąpienia do wzmocnionej współpracy strukturalnej, jednak minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, mówił, że „nie możemy pozwolić na to, by polityka bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej oraz NATO szły odrębnymi drogami”.

Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP zapewniała w rozmowie z wnp.pl, że Unia nie chce zastąpić inicjatywy NATO.

- W przypadku EFO nie mówimy ani o budowaniu europejskiej armii, ani o zabieraniu władzy nad zdolnościami obronnymi krajom członkowskim. To samo dotyczy ich potencjałów przemysłu obronnego. Chcemy natomiast pomóc państwom członkowskim w bardziej efektywnym wydawaniu pieniędzy podatników i ograniczaniu powielania wydatkowanych środków. Tylko dlatego, że każdy kraj z osobna kupuje sprzęt czy systemy obronne, w skali UE ponosi się rocznie od 20 do 100 mln euro strat - mówiła Bieńkowska.
Czytaj więcej: E. Bieńkowska, KE: Unia może integrować się wokół spraw obronności

Zdaniem eksperta w dziedzinie obronności Jerzego Aleksandrowicza, szefa praktyki przemysłu obronnego i lotnictwa w Kochański Zięba i Partnerzy, deklaracje ministra Waszczykowskiego i komiszarz Bieńkowskiej są bardzo ważne.

- Polską racją stanu jest, aby nie dublować instytucji NATO i aby elementy wzmocnionej współpracy strukturalnej suplementowały działania Sojuszu Północnoatlantyckiego, a nie starały się je zastąpić - powiedział nam ekspert.

W dalszej części tekstu:

  • Czym jest Europejski Fundusz Obronny?
  • Co spowodowało, że kraje członkowskie UE zainteresowane są projektem.
  • Jakie jest stanowisko Polski w tej sprawie? 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NATO czy EFO? Unia chce bronić się sama

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!