Natowscy specjaliści przemysłu lotniczego obradowali w PGZ

Natowscy specjaliści przemysłu lotniczego obradowali w PGZ
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa studyjna pracująca nad certyfikacją wyposażenia do lotów śmigłowcami w obniżonej widzialności obradowała w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej - poinformowała PGZ we wtorek.

Grupa studyjna SG-193 powstała jako kolejna w ramach Grupy Doradczej NATO do spraw Przemysłu (NIAG - NATO Industrial Advisory Group). Jej zadaniem jest znalezienie przemysłowych odpowiedzi na wymagania stawiane przez wojsko.

"Lądowanie w warunkach obniżonej widzialności - gdy wirnik śmigłowca wzbija kurz lub śnieg - to jeden z najpoważniejszych problemów. Wskutek katastrof, wypadków i uszkodzeń śmigłowców państwa NATO tracą co roku łącznie 1,5 mld dolarów" - powiedział PAP dyrektor Biura Platform Lotniczych PGZ Piotr Rutkowski, który reprezentuje Polskę w NIAG.

"Producenci zaczęli opracowywać systemy ułatwiające lądowanie w tych warunkach (Degraded Visual Envirobment). Zadaniem NIAG jest opracowanie norm certyfikujących te urządzenia" - dodał.

Zaznaczył, że jest to jeden z najdłuższych projektów, ruszył w roku 2014. Jesienią tego roku w planie są próby w warunkach pustyni w USA, a w przyszłym w Szwajcarii - w śniegu. W pracach uczestniczą przedstawiciele wszystkich największych koncernów zbrojeniowych. "Cieszymy się, że PGZ jest ważnym członkiem tej grupy i że mogliśmy być gospodarzami spotkania grupy studyjnej" - podkreślił Rutkowski.

193. grupa studyjna NIAG została powołana w 2014 roku, aby certyfikować nowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo wykonywania lotów na śmigłowcach w warunkach ograniczonej widzialności. W pracach Grupy uczestniczą przedstawiciele NATO oraz największych koncernów zbrojeniowych świata z kilkunastu krajów.

Do tej pory narady SG-193 odbywały się m.in. w Brukseli, Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Tym razem po raz pierwszy grupa zebrała się w Warszawie.

Sama NIAG została utworzona w 1968 r. jako organ opiniujący i doradczy. Należą do niej przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego państw członkowskich NATO. Grupa działa w ramach Konferencji Krajowych Dyrektorów do spraw Uzbrojenia NATO (CNAD - Conference of National Armaments Directors).

Jest forum wymiany poglądów na temat przemysłowych, technicznych, ekonomicznych, zarządczych i innych aspektów badań, rozwoju technologicznego i produkcji uzbrojenia. Doradza CNAD w kwestiach współpracy government-to-industry i industry-to-industry w ramach sojuszu.

Ułatwia firmom zbrojeniowym nawiązywanie międzynarodowej współpracy, aby szybciej i skuteczniej reagowały one na potrzeby NATO związane ze sprzętem wojskowym.

Polska Grupa Zbrojeniowa, jeden z największych koncernów obronnych w Europie, skupia ponad 30 spółek branż zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii, jej roczne przychody sięgają mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Natowscy specjaliści przemysłu lotniczego obradowali w PGZ

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!