Nieudany lot rakiety balistycznej Buława

Nieudany lot rakiety balistycznej Buława
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeprowadzony próbny lot bazującej na okrętach podwodnych rosyjskiej rakiety balistycznej Buława okazał się nieudany - poinformowała agencja Interfax, powołując się na źródła wojskowe.

Według nich, rakieta, wystrzelona z atomowego okrętu podwodnego "Dmitrij Donskoj", zboczyła wkrótce po starcie z wyznaczonej trajektorii wskutek niesprawności silnika. W tej sytuacji uruchomiono system samozniszczenia pocisku.

- Samozniszczenie nie spowodowała żadnych strat w ludziach ani szkód materialnych - zaznaczył informator Interfaksu.

W rozmowie z Reuterem przedstawiciel dowództwa rosyjskiej marynarki wojennej Igor Dygało poinformował, że rakieta wystartowała we wtorek z akwenu Morza Białego, ale odmówił komentarza na temat rezultatu próby. - Start odbył się w ramach programu prób państwowych. Wyniki są analizowane - powiedział Dygało.

Dwie poprzednie próby Buławy, dokonane 19 września i 28 listopada, miały przebieg pomyślny. W obu przypadkach rakieta wystartowała z Morza Białego, z zanurzonego okrętu podwodnego "Dmitrij Donskoj".

Buława (oznaczenie zachodnie SS-NX-30) ma maksymalny zasięg od 8 do 9 tys. kilometrów i jest zgłoszona przez Rosję do układu rozbrojeniowego START jako sześciogłowicowa. Po 16 takich pocisków ma stanowić uzbrojenie rosyjskich atomowych okrętów podwodnych nowej generacji, znanych jako klasa Boriej (Boreasz).

Budowana od roku 1996 pierwsza jednostka tej serii o nazwie "Jurij Dołgoruki" spłynęła na wodę w kwietniu ubiegłego roku, ale nie weszła jeszcze do służby. Zbudowany w latach 80. i zmodernizowany na początku obecnej dekady "Dmitrij Donskoj" reprezentuje klasę Akuła (w terminologii zachodniej Typhoon) - czyli największych okrętów podwodnych, jakie kiedykolwiek zbudowano.

W rezultacie wycofania ze służby bojowej wszystkich jednostek klasy Akuła i wielu mniejszych od nich okrętów morski segment rosyjskich strategicznych sił nuklearnych został poważnie osłabiony. Według fachowego wydawnictwa "Bulletin of the Atomic Scientists", na 11 sprawnych rosyjskich okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi przypadły w 2007 roku tylko cztery rejsy bojowe - podczas gdy okręty amerykańskie odbyły ich 54.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!