PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NIK: słabe wykorzystanie lotniska Rzeszów-Jasionka

Autor: WNP.PL (PS)
08-12-2016 09:45
NIK: słabe wykorzystanie lotniska Rzeszów-Jasionka
Fot. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, mat. pras.

Zwiększony, dzięki zakończonym inwestycjom, potencjał Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka mógłby być wykorzystywany w większym stopniu niż obecnie - stwierdza NIK w najnowszym raporcie. W szczególności dotyczy to przewozów pasażerskich, gdyż w 2015 r. przepustowość lotniska była wykorzystywana niespełna w połowie.

Według szacunków NIK, granica rentowności działania lotnisk - określana na ok. 1 milion pasażerów rocznie - zostanie osiągnięta najwcześniej w 2022 r.
„Przeszkodą w pełnym wykorzystaniu potencjału lotniska mogą być stwierdzone zagrożenia w terminowej budowie linii kolejowej i dróg, służących lepszemu skomunikowaniu portu” - stwierdza NIK.

Ze względu na dużą wagę w rozwoju województwa podkarpackiego, rozbudowa portu Rzeszów-Jasionka była priorytetowo traktowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Strategia Rozwoju Województwa - Podkarpackie 2020 (Strategia 2020) zakłada, m.in. integrację tego portu z głównymi węzłami kolejowymi i drogowymi. To dzięki temu, według założeń, ma on szansę stać się głównym lotniskiem w przewozach towarowych, łączących USA z Europą Środkowo-Wschodnią.

Niestety, jednym z warunków osiągnięcia tych celów jest „pełne skomunikowanie lotniska z innymi formami transportu”, co nadal nie nastąpiło.

W ocenie NIK inwestycje, które miały m.in. poprawić konkurencyjność portu lotniczego w regionie oraz dostosować infrastrukturę do potrzeb linii lotniczych i pasażerów zwiększyły jego przepustowość Portu oraz poprawiły system bezpieczeństwa i komfort obsługi podróżnych.

Spółka Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ­zrealizowała niemal wszystkie (11 z 12) zadania inwestycyjne, zaplanowane na lata 2012-15.

Sukcesywnie zwiększała się liczba obsłużonych pasażerów (w 2015 r. było ich ponad 645 tys., czyli o ponad 7 proc. więcej rdr) oraz odprawionych towarów „cargo” (w 2015 r. wzrost o 277 proc.).

Zwiększenie liczby operacji lotniczych i odprawionych pasażerów oraz tonażu „cargo” nie szło jednak w parze z realizacją innych wskaźników przyjętych w Planie Generalnym.

 Nie uzyskano m.in. planowanego poziomu przychodów ze sprzedaży, planowanego wyniku finansowego (w 2014 r. i w 2015 r.) oraz EBITDA - czyli zysku przed odsetkami, podatkami i amortyzacją - przede wszystkim z powodu niewykonania planowanych przychodów ze sprzedaży paliwa lotniczego oraz z działalności lotniczej i pozalotniczej.

W ocenie NIK, wzrost liczby podróżnych obsługiwanych przez Port Lotniczy „Rzeszów - Jasionka” powinien ulec przyśpieszeniu. W 2015 r. np. przepustowość lotniska wykorzystywana była zaledwie w 46 proc.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


42 891 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

761 911 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 266 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP