Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Obowiązują już nowe przepisy o transporcie drogowym

Autor: Puls Biznesu
08-11-2007 07:36

Od 3 listopada 2007 r. zaczęła obowiązywać większość przepisów ustawy z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 192, poz. 1381). Zmiany dostosowują nasze przepisy do wymogów UE.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym wdraża do polskiego systemu prawnego przepisy dyrektywy 2006/22/WE PE i Rady Europy z 15 marca 2006 r., dotyczącej przepisów socjalnych odnoszących się do działalności w transporcie drogowym.
Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych omawianą nowelizacją znajduje się obowiązek przechowywania dokumentacji kontrolnej - czytamy w "Pulsie Biznesu"

Nakłada on na podmiot wykonujący przewozy drogowe obowiązek przechowywania przez rok (licząc od dnia otrzymania) przekazanych mu przez organy kontrolne dokumentów i protokołów z wyników kontroli. Dotyczy to zarówno kontroli przeprowadzonych na terenie przedsiębiorstwa, jak i drogowych w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców.

Znowelizowana ustawa wprowadza także nowy wzór zaświadczenia potwierdzającego fakt nieprowadzenia pojazdu. Chodzi o sytuację, w której kierowca przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, korzystał z urlopu wypoczynkowego, czy prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub AETR - wyjaśnia "PB".

Teraz podmiot wykonujący przewóz drogowy musi wystawić takie zaświadczenie na formularzu elektronicznym oraz przeznaczonym do druku (decyzja Komisji Europejskiej 2007/230/WE z 12 kwietnia 2007 r. zapisa- na w Dz. Urz. UE L 99 z 14.04.2007, str. 14).

- Jeśli wystąpią wszystkie trzy przypadki jednocześnie, kierowcy muszą być wystawione przez pracodawcę trzy odrębne formularze. Warto pamiętać, że choć zaświadczenie wystawia przewoźnik, to winno być ono podpisane przez kierowcę, przedsiębiorcę lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy - dziennik cytuje wyjaśnienie zamieszczone na stronach Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Zmiany w przepisach (art. 19 ust. 1 ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych) nadają nowe kompetencje wojewódzkim inspektorom transportu drogowego w zakresie kontroli spełnienia wymagań przez ciśnieniowe urządzenia transportowe. Przedmiotem takich kontroli mają być wprowadzone do obrotu ciśnieniowe urządzenia transportowe, prawidłowość ich oznakowania oraz dotycząca ich dokumentacja techniczna.

Od 3 listopada nowe obowiązki zostały nałożone na Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Polegają one m.in. na opracowaniu jednolitej krajowej strategii kontroli i zapewnieniu uczestnictwa rodzimych inspektorów w drogowych kontrolach koordynowanych z udziałem organów kontroli z innych państw członkowskich UE. Główny inspektor został także zobligowany do przekazywania Komisji Europejskiej zbiorczych danych z przeprowadzonych przez podległą mu służbę kontroli - informuje "PB".
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 202 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP