Od 2012 r. zamiast SOK-u policja kolejowa

Od 2012 r. zamiast SOK-u policja kolejowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 1 stycznia 2012 roku za bezpieczeństwo na dworcach i peronach ma odpowiadać policja kolejowa. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym przewidujący likwidację Straży Ochrony Kolei.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, zgodnie z planowanymi rozwiązaniami, liczba etatów w policji ma wzrosnąć o 1000. Także dotychczasowi funkcjonariusze SOK-u będą mogli ubiegać się o przyjęcie do służby, jednak będą musieli zaliczyć postępowanie kwalifikacyjne.

Jeśli je przejdą, okresy pracy w Służbie Ochrony Kolei i Straży Ochrony Kolei zostanie im wliczony do służby w policji. "Były funkcjonariusz SOK-u nie uzyska jednak automatycznie uprawnień do emerytury policyjnej" - dodał Woźniak.

Ci strażnicy SOK-u, którzy nie przejdą do policji kolejowej, będą mogli otrzymać - na preferencyjnych zasadach - licencję pracownika ochrony fizycznej I lub II stopnia. Będą musieli przejść jedynie obowiązkowe badania, ale bez konieczności odbywania szkoleń i zdawania egzaminu.

Projekt zakłada również, że spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. użyczy policji pomieszczeń, gdzie będą mogły przebywać osoby zatrzymane. Bieżące koszty ich eksploatacji ponosić będzie właśnie policja.

Równocześnie na zarządców obszarów kolejowych i przewoźników kolejowych zostanie nałożony obowiązek ochrony tych obiektów, urządzeń lub transportów, które są ważne z punktu widzenia interesu gospodarczego państwa.

Projekt wprowadza również przepisy, zgodnie z którymi funkcjonariusze policji pełniący służbę (umundurowani i nieumundurowani - PAP) będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów kolejowych. Dotychczas na zniżki mogli liczyć jedynie policjanci w mundurach.

Straż Ochrony Kolei jest od 2001 r. częścią PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która zarządza infrastrukturą kolejową. Obecnie pełni w niej służbę ok. 3 tys. funkcjonariuszy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!