Olsztyn: 30 km nowych ścieżek rowerowych do 2020 r.

Olsztyn: 30 km nowych ścieżek rowerowych do 2020 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższych latach w Olsztynie powstanie 30 kilometrów ścieżek rowerowych, w sumie do 2020 roku rowerzyści będą mieć do dyspozycji 100 kilometrów tras w mieście. W poniedziałek w Olsztynie podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji tras rowerowych.

Umowę podpisał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i Sebastian Kuźniewski prezes biura projektowego Now Eko w Olsztynie, które wygrało przetarg na przygotowanie projektu budowy.

Grzymowicz podkreślił, że celem władz miasta jest stworzenie nowej przestrzeni publicznej przyjaznej rowerzystom, połączenie różnych części miasta siecią dróg i tras rowerowych, w większości oddzielonych od ruchu pieszego.

Ścieżki mają zostać zaprojektowane jak i później wybudowane na całkiem nowych odcinkach; poprawione mają być także już istniejące. Jak podkreślił Grzymowicz, miasto przy budowie tras rowerowych będzie chciało skorzystać ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-20 oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-20.

Przykładem nowej trasy może być tzw. Łynostrada o długości około 8 km. Przebiega ona wzdłuż rzeki Łyny na południu od ulicy Kalinowskiego a na północy do elektrowni na Wadągu. Trasa w znacznym stopniu przebiegać ma przez tereny Lasu Miejskiego i parki m.in. Park Centralny czy Park Podzamcze.

Inna trasa to tzw. obwodnica największych osiedli - "sypialni" Olsztyna Jarot i Nagórek, gdzie mieszka około 50 tys. osób, które mają być w założeniu głównymi użytkownikami tej drogi.

Trasa Kołodrom, po uzupełnieniu jej nowymi odcinkami, ma z kolei połączyć odległe Jaroty ze Śródmieściem Olsztyna.

Wykonawca dokumentacji ma opracować także przebieg tras rowerowych w północnej dzielnicy Olsztyna - na Zatorzu. Ma wykorzystać przy tym istniejące rozwiązania komunikacyjne, aby uatrakcyjnić komunikację rowerową w tej części miasta.

Większość tras rowerowych, ma być oddzielona od ciągów pieszych, więc przy okazji poprawi się też komfort pieszych. Wzdłuż ścieżek rowerowych powstać mają nowe lub wyremontowane zostaną istniejące chodniki. To poprawi również bezpieczeństwo zarówno rowerzystów jak i pieszych.

Dokumentacja na budowę ścieżek rowerowych będzie zawierać elementy małej architektury takie jak stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci, tablice Miejskiej Informacji, drogowskazy dla ruchu rowerowego, podpórki dla rowerzystów przed skrzyżowaniami, samoobsługowe stacje naprawy rowerów oraz urządzenia pomiarowe - liczniki zliczające liczbę rowerzystów, korzystających z nowej infrastruktury oraz lokalizację parkingów rowerowych, czyli miejsc gdzie rowerzyści przesiadają się do komunikacji zbiorowej zostawiając swoje jednoślady.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!