Ostatnia partia Leopardów dotarła z Niemiec do Żagania

Ostatnia partia Leopardów dotarła z Niemiec do Żagania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do Żagania (Lubuskie) dotarła ostatnia partia czołgów Leopard 2A5, zakupionych przed dwoma laty przez Polskę od Republiki Federalnej Niemiec. Czołgi wejdą na wyposażenie 34. Brygady Kawalerii Pancernej w tym mieście.

Zgodnie z umową zawartą w listopadzie 2013 r. przez ministrów obrony Polski i Niemiec, za 119 używanych czołgów i 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia nasz kraj zapłacił ok. 180 mln euro.

Jak poinformował w poniedziałek oficer prasowy tej brygady kpt. Rafał Nowak, w miniony piątek na rampie kolejowej 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu rozładowano ostatni transport kilkunastu czołgów, po które żołnierze brygady sukcesywnie jeździli do Niemiec od połowy maja 2014 r.

Tym samym wypełniła się część umowy, dotycząca zakupu czołgów, zgodnie z którą 34. BKPanc. miała otrzymać 119 Leopardów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w starszej wersji 2A4. Oprócz czołgów do żagańskiej brygady trafi jeszcze sprzęt wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego oraz pojazdy ciężarowe.

Dowódca 34. BKPanc. płk dypl. Krzysztof Pokropowicz powiedział, że proces przyjmowania niemieckiego sprzętu do tej pory przebiegał bez zakłóceń, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

"Terminowość i bezpieczeństwo realizowanych dostaw jest wynikiem dobrej współpracy naszych żołnierzy z operatorem przewozów kolejowych, spółką PKP Cargo, która realizuje m.in. przewozy ciężkiego sprzętu. Liczymy, że wkrótce dotrze do nas pozostały sprzęt wsparcia i zabezpieczenia" - powiedział płk Pokropowicz.

W skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oprócz 34. BKPanc., do której trafiły czołgi typu Leopard 2A5 i 2A4, wchodzi także 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, która posiada dwunastoletnie doświadczenie w eksploatacji czołgów rodziny Leopard oraz dysponuje nowoczesnym ośrodkiem szkolenia, przygotowującym załogi i specjalistów do służby na tego typu sprzęcie.

Pancerniacy ze Świętoszowa używają 128 Leopardów w wersji 2A4. Zostały one wyprodukowane w Niemczech w połowie lat 80. i przejęte przez Polskę za symboliczną kwotę z nadwyżek Bundeswehry.

Czołg Leopard 2A5 wprowadzono do służby pod koniec 1990 roku. Załoga czołgu liczy czterech żołnierzy, a jego podstawowym uzbrojeniem są armata gładkolufowa 120 mm Rh-M-120, przeciwlotniczy km MG3A1 7,62 mm, sprzężony z armatą 7,62 mm km MG3A1 oraz 16 wyrzutni granatów dymnych. Masa bojowa czołgu wynosi prawie 60 ton.

W porównaniu ze starszą wersją 2A4 niemieccy konstruktorzy dokonali kilku istotnych zmian, m.in.: zastosowali elektryczny napęd wieży (w miejsce hydraulicznego), zamontowali elektryczny system sterowania bronią ESW - Extel Systems, wzmocnili i modyfikowali pancerz pojazdu i zmienili systemy celownicze i nawigacyjne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ostatnia partia Leopardów dotarła z Niemiec do Żagania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!