Otwarto polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu

Otwarto polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W poniedziałek otwarte zostało polsko-ukraińskie przejście drogowe w Budomierzu (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała prawie 146 mln zł i była współfinansowana m.in. ze środków unijnych.

Jak powiedziała podczas uroczystości wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, budowa przejścia trwała trzy lata. "Przejście pod względem rozwiązań architektonicznych i organizacyjnych jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej UE" - zaznaczyła.

Przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej Oleg Sało podkreślił, że otwarcie przejścia w Budomierzu jest bardzo ważne dla Ukrainy i Polski. "Polsko-ukraińskie stosunki są strategiczne nie tylko dla naszych państw, ale i dla Europy w ogóle. Rozbudowa infrastruktury granicznej jest bardzo ważnym kierunkiem współpracy obu stron, a przejście w Budomierzu jest siódmym przejściem drogowym na granicy Polski z Ukrainą. Pozwoli zmniejszyć obciążenie na innych przejściach granicznych" - dodał.

Zaznaczył, że współpraca handlowo-gospodarcza między Polską, Unią Europejską a Ukrainą wymaga dalszego rozwoju infrastruktury przygranicznej, w tym otwarcia nowych przejść granicznych.

W ocenie ambasadora Ukrainy w Polsce Markijana Malskiego, otwarcie przejścia jest "jaskrawym przejawem tego, jak Polska otwiera drzwi dla Ukrainy do UE".

Komentując protesty w Kijowie, ambasador zaznaczył, że nie jest to walka partyjna. "To naród ukraiński na ulicach wyraża chęć swojej przyszłości" - powiedział.

Przejście w Budomierzu wyposażone jest m.in. w elektroniczny dozór i sterowanie ruchem. Ma po osiem pasów do odpraw w obu kierunkach. Jego przepustowość ma wynieść ok. 8 tys. osób na dobę.

Cała infrastruktura powstała po polskiej stronie. Oprócz głównego budynku wybudowane zostały m.in. punkty odpraw granicznych, oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, ujęcie wody i drogi dojazdowe.

Polskie i ukraińskie służby graniczne będą przeprowadzać odprawy w jednym miejscu, co ma skrócić czas odprawy podróżnych. Pracować tam będzie prawie 70 celników i ok. 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Przejście jest dostosowane do odprawy samochodów o ciężarze do 3,5 t, ale cała infrastruktura jest przygotowana na przyjmowanie cięższych samochodów - do 7,5 tony. Tamtędy nie będzie można jednak przewozić towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej.

Budowa przejścia kosztowała prawie 146 mln zł; większość pieniędzy pochodziła z budżetu państwa, a część z unijnego programu Polska-Ukraina-Białoruś. Na Podkarpaciu funkcjonowały do tej pory trzy polsko-ukraińskie drogowe przejścia graniczne: w Medyce, Korczowej i Krościenku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Otwarto polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!