PAŻP dostała 1 mln euro na opracowanie studium wykonalności

PAŻP dostała 1 mln euro na opracowanie studium wykonalności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) otrzymała 1 mln euro unijnego dofinansowania na opracowanie studium wykonalności dotyczącego wspólnej przestrzeni powietrznej między Polską i Litwą.

Projekt został poparty przez stronę litewską.

Tworzenie FAB (Functional Airspace Block) jest jednym z najważniejszych elementów inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (Single European Sky - SES)

Takie rozwiązania, to jeden z priorytetów Komisji Europejskiej, której regulacje zmierzają do tego, by zarządzanie przestrzenią powietrzną w UE było tańsze i bardziej efektywne.

Idea powstania bloków przestrzeni powietrznej pojawiła się już w pierwszych regulacjach dotyczących jednolitego europejskiego nieba, w 2004 r.

Chodzi w nich o to, by podmioty zarządzające przestrzenią w różnych krajach porozumiały się tak, by zmniejszyć dzisiejszą fragmentaryzację przestrzeni, spowodowaną granicami państwowymi oraz zlikwidować "wąskie gardła" w ruchu lotniczym.

W Europie trwają także przymiarki do tworzenia FAB-ów Hiszpanii i Portugalii, Niemiec, Francji i kilku sąsiednich krajów, a także Anglii i Irlandii oraz Włoch z krajami północnej Afryki.

Polska i Litwa pracuje nad koncepcją powstania FAB-u. Koszt analizy studium wykonalności został oszacowany na 2 mln euro. PAŻP stanął do konkursu na współfinansowanie projektów w ramach Funkcjonalnych Bloków Przestrzeni Powietrznej. Dofinansowanie na takie projekty może wynieść 50 proc. ich wartości.

"Dostaliśmy jedną piątą wszystkich europejskich środków z programu przeznaczonego dla dostawców usług żeglugi powietrznej. Uzyskaliśmy je między innymi dzięki litewskiemu poparciu" - powiedział we wtorek PAP rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz.

Jak dodał, studium ma pomóc w oszacowaniu ekonomicznej efektywności bałtyckiego FAB-u.

W ubiegłym tygodniu na temat idei FAB-u rozmawiali przedstawiciele władz Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz przewoźnicy lotniczy.

Jak podał wówczas ULC, konieczne jest zapewnienie aktywnego udziału w tworzeniu FAB wszystkich środowisk lotniczych użytkujących przestrzeń powietrzną, w tym przewoźników lotniczych. Do tej pory nie mieli oni możliwości przedstawienia swoich oczekiwań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PAŻP dostała 1 mln euro na opracowanie studium wykonalności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!