XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Petycja przeciw liberalizacji usług pocztowych

Petycja przeciw liberalizacji usług pocztowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Blisko 100 tys. podpisów zebrał w internecie jeden z belgijskich eurodeputowanych pod petycją przeciw planowanej od 2009 r. pełnej liberalizacji rynku usług pocztowych w Unii Europejskiej. Wątpliwości wobec tej propozycji Komisji Europejskiej ma także Polska.

Pod petycją, której autorem jest belgijski socjalista Alain Hutchinson, podpisało się dotąd ponad 93,6 tys. osób - głównie z krajów, gdzie liberalizacja poczty wywołuje najwięcej emocji, czyli Francji, Belgii, Hiszpanii, a także Polski. Już teraz, zgodnie z dyrektywami z lat 1997 i 2002, w UE w pełni otwarty na konkurencję jest rynek przesyłek powyżej 50 gramów. Pełna liberalizacja oznacza, że krajowi monopoliści będą musieli liczyć się z konkurencją także w obrocie listami i paczkami poniżej 50 gramów. To większość realizowanych przesyłek. Komisja Europejska chce, by nastąpiło to od 2009 roku.

Polski rząd argumentuje, że Poczta Polska ma za mało czasu, by przygotować się do stawienia czoła konkurencji. Dlatego proponuje wprowadzić dodatkowy dwuletni okres przejściowy. To częściowe wyjście naprzeciw oczekiwaniom Poczty Polskiej, która domagała się przesunięcia pełnej liberalizacji o trzy lata. Polska ma w tej sprawie wielu sojuszników w UE. Szereg krajów, jak Francja, stawia jeszcze bardziej wygórowane żądania, apelując o przesunięcie liberalizacji co najmniej do 2012 r.

W czwartek o liberalizacji poczty debatować będą w Luksemburgu ministrowie krajów członkowskich UE. Wbrew zapowiedziom przewodniczących Unii Niemiec, nie dojdą do porozumienia w sprawie głównych założeń nowej dyrektywy, gdyż różnice zdań w gronie 27 państw są zbyt duże. Dlatego odbędzie się tylko "ukierunkowana dyskusja" na temat daty pełnej liberalizacji oraz sposobu finansowania usługi publicznej w przyszłości.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Petycja przeciw liberalizacji usług pocztowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!