Pilotażowe połączenie kolejowe Kaliningrad-Gdynia-Kaliningrad

Pilotażowe połączenie kolejowe Kaliningrad-Gdynia-Kaliningrad
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W piątek testowane będzie połączenie kolejowe Kaliningrad-Gdynia-Kaliningrad. Podróż przez Braniewo ma trwać ponad pięć godzin, wraz z odprawą celną i paszportową oraz przesiadką do innego pociągu. Trasę będą obsługiwać pociągi przewoźników z Polski i Rosji.

  • Połączenie transgraniczne na terenie Polski obsługiwać będą Przewozy Regionalne, a po rosyjskiej - Kaliningradzka Pasażerska Spółka Podmiejska.
  • Rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych (PR), Dominik Lebda podkreśla, że "jest to połączenie pilotażowe, działające tylko w piątek 5 stycznia".
  • Bilety można kupić w pociągu u konduktora.

Według rozkładu jazdy udostępnionego przez Przewozy Regionalne, pociąg z Gdyni wyjedzie o 5.56. i w Braniewie będzie o 8.08. Tam po kontroli paszportowo - celnej w budynku stacji oraz przesiadce do pociągu rosyjskiego pasażerowie o 9.45 wyruszą do Kaliningradu. Do celu dotrą o 10.13 czasu polskiego, o 11.13 czasu lokalnego.

Poranny pociąg z Kaliningradu wyjedzie o 8.17 czasu lokalnego i w Braniewie będzie o 8.45 czasu polskiego (podróż potrwa prawie 1,5 godziny). Na przejściu granicznym po kontroli paszportowo-celnej i przesiadce do pociągu Przewozów Regionalnych podróżni o 9.58 wyruszą do Gdyni. Podróż potrwa do 12.29.

Druga para pociągów wyruszy po południu, z Gdyni o 16.45 i zgodnie z rozkładem w Kaliningradzie ma być o 20.28 czasu lokalnego. Natomiast z Kaliningradu pociąg wyjedzie o 18.22 czasu lokalnego i w Gdyni ma być o 22.05.

Na odcinki Kaliningrad-Braniewo i Braniewo-Gdynia bilety będą sprzedawane oddzielnie przez każdego z przewoźników. Na trasie Gdynia-Braniewo pociąg zatrzyma się w Sopocie, Oliwie, Wrzeszczu, Gdańsku Głównym, Pruszczu Gdańskim, Tczewie, Malborku, Elblągu i Bogaczewie. Rzecznik PR powiedział, że za bilet Kaliningrad - Braniewo podróżny zapłaci 300 rubli (ok. 18 zł), a za przejazd na trasie Braniewo-Gdynia - 25,50 zł.

- To są testowe przejazdy i mają na celu m.in. ocenę efektów i zainteresowania - tłumaczył Lebda. Zaznaczył, że nie wiadomo, czy i kiedy zapadnie decyzja co do przyszłości połączenia na tej trasie. Przyznał, że "już teraz obserwowane jest duże zainteresowanie Rosjan tym połączeniem".

Po raz ostatni trasa Gdynia-Kaliningrad była obsługiwana w 2013 r. przez PKP Intercity.

Rzecznik Przewozów Regionalnych zaznaczył, że do wjazdu na teren Polski i Rosji obywateli obu krajów obowiązują wizy. Bezwizowy ruch przygraniczny z Obwodem Kaliningradzkim został zawieszony w lipcu 2016 r. na czas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Do tej pory nie został odwieszony.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pilotażowe połączenie kolejowe Kaliningrad-Gdynia-Kaliningrad

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!